Patent europejski łatwiejszy niż polski

Albert Stawiszyński
17-11-2005, 00:00

Od niedawna polskie firmy mogą korzystać z systemu epoline. Ułatwia on zgłoszenie patentu europejskiego w trybie online.

Przedsiębiorcy niektórych krajów Unii Europejskiej, m.in. Niemcy, Finowie, Holendrzy, mieli już wcześniej taką możliwość. Dokonywanie zgłoszeń za pośrednictwem Internetu jest możliwe dzięki opracowanemu przez Europejski Urząd Patentowy systemowi o nazwie epoline. Od niedawna z tego systemu korzystają również polscy użytkownicy.

— Mamy już pierwsze zgłoszenia o patent europejski przekazane drogą elektroniczną — potwierdza Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Dobre rozwiązanie

Dzięki jednemu zgłoszeniu europejskiemu uzyskuje się ochronę patentową w kilku, a nawet kilkudziesięciu państwach jednocześnie.

— Zgłaszający nie muszą więc wszczynać oddzielnych postępowań przed urzędami krajowymi. Patent europejski będący w rzeczywistości „wiązką” patentów krajowych zapewnia taką samą ochronę wynalazku w każdym z tych państw. Zgłoszenie europejskie opłaca się jednak dopiero wtedy, gdy obejmuje ochroną patentową co najmniej trzy kraje — mówi Alicja Adamczak.

W praktyce wygląda to tak, że polska firma dokonuje zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP — drogą tradycyjną lub online, który z kolei przekazuje zgłoszenie do Europejskiego Urzędu Patentowego. Następuje to po przeprowadzeniu procedury wyjaśniającej, czy wynalazek nie ma charakteru tajnego w przypadku, gdy dotyczy on obronności lub bezpieczeństwa państwa. Poprzez patent europejski zgłaszający może chronić wynalazek nawet w 31 krajach, tzn. tych które podpisały konwencję monachijską o patencie europejskim (z 5 października 1973 r.). Stronami tej konwencji są wszystkie państwa UE oraz Rumunia, Bułgaria, Islandia, Cypr, Turcja i Szwajcaria.

Inne możliwości

Poza możliwością dokonania zgłoszenia patentu europejskiego drogą elektroniczną — system epoline ma też inne możliwości.

— W jego ramach można np. prowadzić korespondencję z urzędem w czasie trwania procedury patentowej, mieć wgląd do dokumentów — wyjaśnia Alain Pompidou, prezes Europejskiego Urzędu Patentowego.

Obecnie polscy przedsiębiorcy nie mogą jednak drogą online dokonać zgłoszenia patentu krajowego. Dlaczego?

— Do tego potrzebna jest zmiana przepisów. Przygotowaliśmy już nowelizację ustawy — Prawo własności przemysłowej, która to umożliwi. Ponadto chcemy, aby za pośrednictwem internetu można było zgłaszać nie tylko wynalazki, ale także występować o ochronę na inne przedmioty własności przemysłowej, np. wzory użytkowe i znaki towarowe — dodaje Alicja Adamczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Patent europejski łatwiejszy niż polski