PBKM ciągle chce kupować

opublikowano: 10-04-2019, 22:00

Giełdowy bank komórek macierzystych, który w ostatnim czasie dokonał kilku przejęć w Europie, rozważa kolejne akwizycje.

Gdy już się zacznie kupować, to potem trudno przestać. Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) w ubiegłym roku przejął za 71 mln zł portugalską grupę Stemlab, dzięki czemu znacznie umocnił się na europejskim rynku, a w styczniu tego roku kupił hiszpańską spółkę Ivi Cordon. W planach są kolejne akwizycje. Już pod koniec lutego spółka poinformowała o rozpoczęciu rozmów z notowaną w Amsterdamie grupą Espirite w sprawie przejęcia części jej biznesu, działającej pod szyldem Cryo-Save. To jeden z największych w Europie banków komórek macierzystych — przechowuje ponad 330 tys. próbek krwi pępowinowej i innych tkanek.

— Weszliśmy już do pierwszej piątki największych na świecie banków komórek macierzystych pod względem liczby przechowywanych próbek. Jeśli zrealizujemy transakcję z Cryo-Save, to wejdziemy do pierwszej trójki. Łącznie mamy ponad 10 celów akwizycyjnych — mówi Jakub Baran, prezes i znaczący akcjonariusz PBKM.

Wstępnie wartość transakcji z Espirite została ustalona na maksymalnie 10 mln EUR, pomniejszone o zobowiązania holenderskiej spółki, które może wziąć na siebie PBKM. Polska spółka pozyskała niedawno ponad 53 mln zł z emisji akcji. Część z tych pieniędzy już wydano na spłatę kredytu w rachunku bieżącym czy finansowanie poprzednich akwizycji, ale na kolejne zakupy zostały jeszcze około 34 mln zł.

— Będziemy potrzebowali dodatkowego finansowania, jeśli będziemy chcieli robić kolejne akwizycje — ale nic na siłę. Zwiększenie zadłużenia o 10 mln EUR nie jest żadnym problemem. Nie wykluczamy też kolejnej emisji — mówi Jakub Baran.

PBKM miał w ubiegłym roku 161,6 mln zł przychodów, o 13,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik EBITDA (po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych i dostosowaniu do nowych standardów sprawozdawczości) skoczył o 13,6 proc., do 45,2 mln zł. Spółka zarabia głównie na preparowaniu i przechowywaniu próbek krwi pępowinowej i innych tkanek — na wszystkich rynkach na koniec ubiegłego roku przechowywała prawie 290 tys. próbek tego typu. Prowadzi też prace nad produktami leczniczymi, opartymi o komórki macierzyste, które współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Rozważa zaangażowanie się w nowe projekty biotechnologiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu