Pech Kompanii Węglowej

Maria Trepińska
opublikowano: 02-04-2007, 00:00

Najpierw tąpnięcia i wstrząsy w kopalniach, a teraz zamiast węgla kamień. Pech prześladuje górniczego giganta.

Najpierw tąpnięcia i wstrząsy w kopalniach, a teraz zamiast węgla kamień. Pech prześladuje górniczego giganta.

Po trzech latach spokoju i niezłych wyników Kompania Węglowa (KW), największy koncern w Europie, skupiający 17 kopalń, może mówić o sporym pechu. Od połowy ubiegłego roku spółka, która jest teraz na minusie, boryka się z przeciwnościami losu. W lutym w kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu nastąpiło takie tąpnięcie, że drżały domy w promieniu kilku kilometrów. Stanęło wydobycie. W połowie marca doszło do silnego wstrząsu w kopalni Anna-Rydłutowy w Pszowie. Wstrzymano częściowo fedrowanie. Ale to nie koniec. W sztandarowej kopalni Piast, która produkowała znakomitej jakości węgiel i notowała dobre wyniki finansowe, teraz górnicy dotarli do ściany, na której znajduje się bardzo kiepski surowiec — prawie kamień. Jest jednak na to sposób: wzbogacanie węgla, czyli w uproszczeniu mieszanie bardzo dobrego z gorszym.

— Do końca czerwca zamierzamy taki zakład w Piaście uruchomić — zapewnia Krzysztof Miśka, wiceprezes ds. handlu w Kompanii Węglowej.

Były zarząd KW, którym kierował Maksymilian Klank, zapowiadał takie otwarcie, ale skończyło się na deklaracjach.

Wśród tych złych wiadomości jest też przynajmniej jedna dobra. W kopalni Szczygłowice górnicy dobrali się do znakomitych pokładów węgla koksowego (typ 35).

— Planujemy zwiększenie jego wydobycia — podkreśla wiceprezes Miśka.

Poza tym zarząd KW przymierza się do inwestycji w kopalni Knurów, która także posiada złoża węgla koksowego, ale na to wszystko potrzeba dużych pieniędzy. Tymczasem spółka nadal czeka na obiecane przez resort skarbu dokapitalizowanie około 400 mln zł (w tym około 170 mln zł gotówką, a resztę w płynnych akcjach). Terminy marcowe minęły, a wsparcia jak nie ma, tak nie ma.

Na koniec lutego koncern, który zatrudnia 69 tys. osób, miał 5,2 mln zł straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pech Kompanii Węglowej