Pekaes z inwestorem znowu wciśnie gaz

Innova Capital liczy na kilkakrotny wzrost świeżo kupionej firmy transportowej. Motorem rozwoju będą przejęcia

Fundusz Innova Capital sfinalizował właśnie transakcję przejęcia 63-procentowego pakietu Pekaesu od Kulczyk Holding i Kulczyk Investments. Wiąże z tą akwizycją duże nadzieje.

PYTANIE O WEZWANIE:
Zobacz więcej

PYTANIE O WEZWANIE:

Rynek spekuluje, że Innova Capital ogłosi wezwanie na pozostające w obrocie akcje Pekaesu. — Strukturę kapitałową dostosujemy do strategii firmy, którą opracujemy w najbliższych miesiącach wraz z zarządem — mówi Joanna Simonowicz, dyrektor zarządzająca funduszu. ARC

— Mamy ambitne plany rozwoju — chcemy co najmniej podwoić wartość spółki w ciągu najbliższych kilku lat. Pekaes jest liderem na rynku usług transportowych i intermodalnych. Stanowi doskonałą platformę do dalszej rozbudowy, m.in. poprzez kontynuację ekspansywnej strategii i akwizycje — mówi Krzysztof Kulig, partner zarządzający funduszu Innova Capital.

Odchudzony moloch

Kulczyk Holding zmienił oblicze Pekaesu, przez ostatnich kilka lat przygotowując spółkę do konkurencji na nowoczesnym rynku spedycyjnym. Z postkomunistycznego molocha, który był właścicielem floty autobusowej, Pekaes zmienił się w nowoczesną firmę logistyczno-intermodalną. Przeszedł bolesną restrukturyzację, której efektem była szybka poprawa wyników i pozycji rynkowej.

Teraz Pekaes jest jednym z trzech największych graczy na mocno rozdrobnionym rynku transportowym. To dobry punkt startu dla funduszu. Innova będzie stawiać na poprawę rentowności i uzupełniać ofertę o wyspecjalizowane usługi dodane.

— Będziemy analizować akwizycje w obszarach wyspecjalizowanych usług towarzyszących transportowi. To może być firma wyspecjalizowana w pakowaniu towarów czy operator z mniejszą specjalistyczną siecią — mówi Joanna Simonowicz, dyrektor zarządzająca Innovy Capital.

Inwestor będzie też rozwijał Pekaes w obszarach transportu intermodalnego i spedycji morskiej — będzie się rozglądać za akwizycjami operatorów transportujących towary drogą morską. Spojrzy też na segment kolejowy, gdzie wciąż jest spory potencjał do akwizycji, ale nie będzie to główny obszar zainteresowania funduszu. Pekaes natomiast spróbuje skorzystać na rosnącej popularności sprzedaży internetowej.

— Chcemy dowozić większe gabarytowo produkty zamawiane przez internet, które są dostarczane konsumentom wraz z kompleksową usługą wniesienia czy montażu — mówi Krzysztof Kulig.

Firma powalczy też o dostawy towarów do sklepów detalicznych w kraju, pamiętając, że handel przesuwa się w stronę sklepów małopowierzchniowych. — Pekaes ma w ofercie kompleksową bazę transportową dostosowaną także do potrzeb mniejszych, rozproszonych sklepów — mówi Krzysztof Kulig.

Drugi dopalacz

Pekaes kupił w ostatnich latach dwie spółki, Spedcont i Chemicals, które pozwoliły mu rozwinąć się w obszarze logistyki towarów masowych. Do rozwoju intermodalnego przydałaby się infrastruktura kolejowa. Pekaes był bliski kupna spółki Lotos Kolej, ale jej właściciel ostateczne zdecydował o sprzedaży jej poprzez giełdę.

— Na przejęcia możemy przeznaczyć 200-300 mln zł. Analizujemy cele akwizycyjne w Polsce i w bliskim regionie [Czechy, Słowacja — red.]. Interesuje nas drobnica, spedycja morska i kolejowa — mówi Maciej Bachman, prezes Pekaesu. Grupa Pekaes miała 16,4 mln zł zysku netto przy 522 mln zł przychodów po trzech kwartałach 2015 r. Pekaes konsekwentnie poprawia wskaźniki — rentowność operacyjna sięgnęła 5,6 proc. na koniec trzeciego kwartału.

— Restrukturyzacja sprawiła, że Pekaes rósł do tej pory szybciej niż rynek. Na tym etapie skokowy wzrost związany z rozwojem organicznym będzie utrudniony. Dlatego to raczej przejęcia będą motorem rozwoju spółki — mówi Michał Sopiel, analityk DM BZ WBK. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pekaes z inwestorem znowu wciśnie gaz