Pekao: ceny żywności nadal spadają

opublikowano: 07-03-2003, 15:17

Analitycy Pekao SA oczekują, że GUS poinformuje w piątek spadku cen żywności o 0,1 proc. w stosunku do poprzednich dwóch tygodni i o 0,4 proc. w odniesieniu do drugiej połowy stycznia.

Jeśli okaże się to prawdą, spadek cen żywności w porównaniu miesiąc do miesiąca wyniesie 0,3 proc., a rok do roku 3,9 proc. Byłaby to ich kolejna rekordowa obniżka.

- Według naszej wstępnej prognozy inflacja w całym miesiącu wzrośnie o 0,1%, co będzie oznaczało spadek inflacji rocznej do nowego rekordu 0,3%. Czynnikiem niepewności w naszej prognozie jest możliwe zaniżenie wpływu cen paliw. GUS nie podał danych o cenach paliw w styczniu, a dane grudniowe i listopadowe znacząco różniły się od próbki używanej przez nas (dane ze stacji paliwowych Nafty Polskiej) – głosi raport Pekao SA.

Analitycy zwracają uwagę, że nie można zapomnieć iż w lutym GUS będzie obliczał inflację według nowych wag. Do tej pory spadała waga żywności w koszyku, najbardziej deflacjogennego czynnika. Duża zmiana wagi cen żywności może mieć negatywny wpływ na inflację.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pekao: ceny żywności nadal spadają