Czytasz dzięki

Pekao pierwszym bankiem z obsługą e-dowodu w oddziałach

  • PAP
opublikowano: 25-05-2020, 12:27

Klienci Pekao, odwiedzając jeden z 31 oddziałów banku, będą mogli potwierdzić swoją tożsamość dowodem elektronicznym - podał w poniedziałek bank. Dodano, że Pekao jest pierwszym bankiem w Polsce, który umożliwia taką usługę.

Bank przypomniał, że dowód elektroniczny jest bezpłatnie wydawany w dowolnym urzędzie miasta lub gminy na terenie całego kraju. W warstwie cyfrowej e-dowodu zapisane są dane widoczne na blankiecie dowodu osobistego, w tym: kolorowe zdjęcie, dane osobowe, termin ważności. Dokument posiada niewidoczny, wbudowany mikroprocesor. To w nim, oprócz danych osobowych, umieszczone zostały również certyfikaty elektroniczne umożliwiające identyfikację, uwierzytelnianie posiadacza e-dowodu oraz podpisywanie dokumentów w systemach komputerowych.

Dodano, że celem wprowadzenia w ubiegłym roku e-dowodu była poprawa bezpieczeństwa oraz umożliwienie obywatelom szerokiego dostępu do usług elektronicznych. Taki dowód może być jednak wykorzystywany również w usługach komercyjnych.

"Bank Pekao jako pierwszy w Polsce wyszedł naprzeciw oczekiwaniom swoich klientom, wyposażając oddziały w czytniki e-dowodów" - poinformowano w komunikacie.

Pekao wyjaśniło, że e-dowód jest wygodny dla pracowników banku, ponieważ przyspiesza weryfikację klienta, a także autoryzację realizowanych przez niego transakcji.

"Po sczytaniu dowodu doradcy wyświetla się na ekranie duże wyraźne zdjęcie jego posiadacza. Dane z dokumentu, np. PESEL, są automatycznie odczytywane, przez co bankier błyskawicznie odszukuje klienta w systemie i nie musi ich nigdzie przepisywać, np. przy wnioskowaniu o nowy produkt, co również eliminuje ewentualne pomyłki" - podkreślono.

Cytowany w komunikacie p.o. prezesa banku Leszek Skiba zaznaczył, że Pekao jest "liderem cyfrowej transformacji polskiego sektora finansowego".

"Konsekwentnie wdrażamy najnowsze rozwiązania informatyczne. Umożliwienie odczytu e-dowodów w naszych oddziałach to naturalna konsekwencja wprowadzenia tego sposobu identyfikacji w Polsce. Wdrożenie wspomnianej metody jest podyktowane przede wszystkim troską o bezpieczeństwo środków finansowych klientów oraz chęcią zapewnienia możliwie najwyższego poziomu ochrony ich danych osobowych. Zachęcamy klientów, aby korzystali z dowodów elektronicznych i nowoczesnej formy identyfikacji zarówno dla własnego bezpieczeństwa i wygody, ale także w trosce o środowisko naturalne" - powiedział Skiba.

Bank tłumaczy, że e-dowody są bardzo trudne do podrobienia, ze względu na swoje unikalne cechy, a te pozwalają w pełni potwierdzić autentyczność dokumentu.

Pekao poinformowało, że na razie weryfikacja za pomocą e-dowodu jest możliwa w 31 oddziałach banku w największych polskich miastach. Dodano, że ta usługa będzie rozszerzana na inne placówki.

Bank Pekao został założony w 1929 r., ma ok. 200 mld zł aktywów, obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych. Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane