Pengab spadł we wrześniu

ISBnews
25-09-2014, 12:56

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 5,4 pkt m/m do 25,1 pkt we wrześniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 19,8 pkt.

"We wrześniu indeks Pengab wyniósł 25,1 pkt, spadł m/m o 5,4 pkt, r/r wzrósł jednak o 5,3 pkt. W okresie minionych dwóch miesięcy obserwowany jest spadek optymizmu w środowisku bankowym. Pomimo tego sytuacja na rynku bankowym jest oceniana jako korzystna. We wrześniu nastąpiło wyhamowanie dynamiki wzrostu na wszystkich badanych rynkach. W najbliższych trzech miesiącach przewiduje się nieznaczny spadek aktywności klientów na rynku bankowym. Wskaźnik wyprzedzający po wzroście w poprzednim miesiącu obecnie obniżył się o 6,8 pkt. pozostając nadal na wysokim poziomie 31 pkt. Środowisko bankowe z mniejszym optymizmem w stosunku do minionego kwartału przewiduje w najbliższym półroczu poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 3,9 pkt w skali miesiąca do 19,2 pkt we wrześniu, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 6,8 pkt do 31,0 pkt.

TNS Polska podał, że sześciomiesięczna prognoza sytuacji na rynku bankowym pogorszyła się.

"Z największymi spadkami mamy do czynienia w odniesieniu do rynku kredytów mieszkaniowych (-6 pkt proc.), kredytów konsumpcyjnych (-9 pkt proc.) i lokat długoterminowych dla klientów indywidualnych (-9 pkt proc.). Odosobnionym przypadkiem jest rynek kredytów inwestycyjnych, w odniesieniu do którego wrzesień przynosi poprawę" – czytamy w raporcie.

Saldo prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw w porównaniu z sierpniem spadło o 13 pkt proc. Wskaźnik prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych osiągnął także wartość o 4 pkt proc. Niższą w porównaniu z miesiącem ubiegłym, natomiast w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju - obniżył się o 1 pkt proc., podano także.

TNS Polska podał, że wrzesień przynosi wyraźne pogorszenie sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych. Znajduje to odzwierciedlenie w spadku wartości obu wskaźników - wyprzedzającego (-7 pkt proc.) i bieżącego (-10 pkt proc.). Pogorszenie dotyczy zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych, ominęło natomiast rynek kredytów samochodowych.

Na rynku kredytów podmiotów gospodarczych sytuacja przedstawia się nieco gorzej niż w sierpniu. O 4 pkt proc. spadła wartość wskaźnika ocen, zaś o 5 pkt proc. - wartość wskaźnika prognoz dla tego rynku. W przypadku kredytów obrotowych spadek salda ocen sięgnął 10 pkt proc., a spadek salda prognoz - 13 pkt proc.

Korekta dotknęła także rynku depozytów osób indywidualnych. O 5 pkt proc. niższe niż we wrześniu jest saldo ocen rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych. Saldo ocen rynku depozytów terminowych dla osób indywidualnych w porównaniu z miesiącem ubiegłym spadło o 4 pkt proc. Saldo prognoz dla depozytów terminowych w porównaniu z wrześniem spadło o 10 pkt proc.

Sytuacja na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wypada stosunkowo dobrze – saldo ocen jest w porównaniu z sierpniem wyższe o 1 pkt proc., co w głównej mierze jest pochodną znaczącego wzrostu wartości wskaźnika bieżącego dla depozytów terminowych (+10 pkt proc.). Poprawie bieżącej oceny sytuacji towarzyszy jednak pogorszenie prognoz. Wartość wskaźnika wyprzedzającego dla depozytów bieżących jest o 7 pkt proc. niższa w porównaniu z sierpniem bieżącego roku.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 8 a 17 września. W badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Pengab spadł we wrześniu