Pentacomp zbuduje platformę e-Zamówienia

opublikowano: 11-03-2020, 22:00

KIO nie unieważniła wyboru warszawskiej spółki przez UZP w przetargu wartym miliony złotych. Pentacomp do końca roku ma zbudować swoje narzędzia IT.

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) w wyroku z dnia 10 marca 2020 r. oddaliła odwołanie na wybór najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na budowę platformy e-Zamówienia. Jest to najdroższa oferta, jaka wpłynęła w tym przetargu do Urzędu Zamówień Publicznych (UZP).

„Wyrok ten oznacza, że UZP może kontynuować procedurę przetargową zmierzającą do podpisania umowy na budowę platformy e-Zamówienia z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą” — poinformował UZP.

To oznacza, że jeśli dojdzie do podpisania umowy, zadanie wykona Pentacomp — spółka z Warszawy. Swoje prace wyceniała na 28,1 mln zł, czyli znacznie powyżej kwoty, którą zamawiający przeznaczył na zamówienie (21,6 mln zł). Wybór ten w KIO podważyła konkurencyjna spółka Portal PZP z Rzeszowa, która w przetargu złożyła ofertę na niecałe 23,5 mln zł. Choć stworzyła już własny portal e-usług do obsługi zamówień publicznych, nie spełniła wytyczonych przez UZP kryteriów dotyczących doświadczenia dewelopera i analityka zaangażowanego w projekt, przez co otrzymała mniej punktów. W przetargu brało także udział konsorcjum spółek z grupy European Dynamics.

Ich ofertę za niecałe 12 mln zł, a zatem najtańszą, UZP wybrało jako pierwszą, ale KIO nakazała zamawiającemu unieważnienie tego wyboru (przychylając się do zarzutów o rażąco niską cenę). W tej sytuacji UZP zwycięzcą przetargu ogłosiła Pentacomp. To już kolejne podejście UZP do budowy centralnej platformy, która ma umożliwić pełnąelektronizację przetargów w Polsce zgodnie z wytycznymi UE zawartymi w tzw. dyrektywie paperless.

Z poprzednim wykonawcą projektu — DXC Technology — strona rządowa zerwała umowę, o czym informowaliśmy w „PB”. Platforma e-Zamówienia ma pełnić funkcję centralnego repozytorium danych dotyczących przetargów. Ma być także zintegrowana z komercyjnymi portalami e-usług, za pośrednictwem których już teraz niektóre firmy i zamawiający prowadzą pełną komunikację przetargową. Ponadto rządowa platforma będzie oferować własny, publiczny portal e-usług dla zamawiających, którzy nie chcą korzystać z rynkowych rozwiązań IT do obsługi przetargów.

Dzisiaj takie zadanie pełni stworzony przez UZP miniPortal. Od początku miał być jednak tylko rozwiązaniem tymczasowym. UZP poinformował, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które finansuje publiczne projekty cyfrowe, w uzgodnieniu z Instytucją Zarządzającą Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), wyraziło zgodę na zwiększenie kwoty dofinansowania projektu budowy platformy e-Zamówienia.

„Zgoda ta umożliwi podpisanie umowy z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą. Dzięki temu prace nad budową nowej platformy będą mogłyrozpocząć się bez zbędnej zwłoki” — informuje w komunikacie UZP.

Na ogłoszenie kolejnego przetargu nie ma już czasu — pełna elektronizacja przetargów ma w Polsce zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Pierwotnie miała wejść od początku 2020 r., jednak z powodu opóźnień w realizacji platformy e-Zamówienia termin ten wcześniej przesunięto. To oznacza, że Pentacomp musi stworzyć i uruchomić platformę do końca tego roku. Obecnie zakaz stosowania tradycyjnych kopert w przetargach dotyczy jedynie zamówień powyżej progów unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala, Grzegorz Suteniec

Polecane