PEP da prąd KGHM

GRA
opublikowano: 10-02-2010, 00:00

Znamy pierwszy projekt KGHM TFI: to elektrownia biomasowa, którą wybuduje dla niego Polish Energy Partners.

Znamy pierwszy projekt KGHM TFI: to elektrownia biomasowa, którą wybuduje dla niego Polish Energy Partners.

Utworzony niedawno KGHM TFI zapowiadał oficjalnie, że jeden z jego funduszy zamkniętych zajmie się inwestycjami typu greenfield, głównie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Już zaczyna realizować obietnice. Podpisał właśnie list intencyjny dotyczący budowy i eksploatacji elektrowni biomasowej, pracującej na potrzeby miedziowej grupy KGHM. Na partnera wybrał sobie giełdową firmę Polish Energy Partners (PEP).

— Ostateczna umowa może zostać podpisana jeszcze w tym roku, kiedy ustalimy parametry techniczne i biznesowe projektu. Uruchomienie elektrowni zaplanowano na przełom 2012 i 2013 roku — mówi Piotr Maciołek, dyrektor ds. outsourcingu energetyki w PEP.

Strony nie ujawniają na razie wartości projektu. Wskazują jednak, że na rynku obowiązuje szacunkowa stawka w wysokości 2,5 mln EUR za 1MW. Elektrownia KGHM ma dysponować mocami na poziomie 30-35 MW, co daje szacunkową wartość projektu na poziomie 75-88 mln EUR.

Partnerzy nie podjęli jeszcze decyzji co do lokalizacji elektrowni. Wiadomo jedynie, że stanie ona przy którymś z energochłonnych obiektów KGHM, czyli np. w Rudnej, Głogowie, Polkowicach czy w Lubinie. KGHM ma nadzieję, że dzięki elektrowni zwiększy niezależność energetyczną i zmniejszy koszt energii. Projektem zarządzać będzie spółka celowa.

— Negocjujemy wciąż poziom zaangażowania każdej ze stron, ale wstępna koncepcja zakłada, że PEP — jako partner merytoryczny — będzie mieć pozycję wiodącą w budowie i eksploatacji elektrowni — przewiduje Piotr Maciołek.

PEP zamierza realizować kolejne projekty podobnego typu.

— Rozmawiamy z potencjalnymi partnerami. Szacuję, że do podpisania umów może dojść jeszcze w pierwszym półroczu 2010 r. — przypuszcza Piotr Maciołek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PEP da prąd KGHM