Pępek miasta

Marta Sieliwierstow
26-03-2010, 00:00

Warszawskie Śródmieście pokrywa coraz gęstsza siatka nowoczesnych biurowców i hoteli. Mieszkań buduje się tu niewiele.

W wielu europejskich stolicach centra miast przestały pełnić funkcje mieszkaniowe na rzecz rozrywkowych. To tam powstaje najwięcej obiektów komercyjnych — centrów handlowych, biur, hoteli, kin, teatrów i muzeów. W Polsce wciąż jeszcze jest nieco inaczej i w sercu Warszawy nie brak mieszkań, mimo że jest coraz ciaśniej i powstaje ich już niewiele.

 

 

Kawa o poranku

W Śródmieściu znajdziemy zaledwie kilka nowych inwestycji. Ceny mieszkań zaczynają się od 13-14 tys. zł/mkw. Ze względu na położenie i bogatą infrastrukturę cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które szukają lokali na wynajem, i inwestorów, którzy chcą mieć pewny zarobek. Obecnie stopa zwrotu z wynajmu mieszkań kształtuje się na poziomie od 4 do 6 proc.

Przy ul. Książęcej (tuż obok pl. Trzech Krzyży) deweloper Keen Property Partners buduje Holland Park: 59 apartamentów o powierzchni od 83 do 180 mkw. (głównie dwu- i trzypokojowych) w dwóch budynkach o nazwach Brunello (21 apartamentów) i Oskar (38 apartamentów). Sprzedaż lokali w budynku Oskar rozpocznie się wiosną. Natomiast wystawiono już na sprzedaż 12 apartamentów (o powierzchni od 83 do 174 mkw.) w budynku Brunello. Choć za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 18 tys. zł. już sprzedano apartamenty o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw. Trudno się dziwić — codziennie rano na lokatorów kompleksu Holland Park czekają w recepcji gorąca kawa, croissanty i gazety. Mieszkańcy mogą też zamówić sprzątanie lub zlecić zakupy, rezerwację stolika w restauracji czy zamówienie biletów.

— Zdecydowaliśmy się wprowadzić ofertę dla osób zainteresowanych zakupem apartamentu wyłącznie w celu inwestycyjnym. Klientom, którzy kupią apartament w Holland Park, dajemy dwuletnią gwarancję najmu — zachęca Richard Keen, dyrektor zarządzający Keen Property Partners.

 

 

Luksus w kamienicy

Przy ul. Pięknej 13-15 Magnus Group buduje Rezydencję Piękna Nova. W sześciopiętrowym budynku będzie 76 apartamentów i 10 lokali użytkowych (na dwóch pierwszych kondygnacjach). Nieco dalej, przy ul. Pięknej 28 A, ten sam inwestor szykuje w inwestycji Szósty Zmysł 41 luksusowych apartamentów z balkonami i tarasami. Pod sześciopiętrowym budynkiem będzie podziemny parking.

— Najwięcej nieruchomości w centrum stolicy jest dostępnych na rynku wtórnym. Znajdziemy tu np. mieszkania w starych kamienicach, które nadają się także na kancelarie i biura. Rynek pierwotny to głównie mieszkania o podwyższonym standardzie lub apartamenty. Ceny około 20 tys. zł za mkw. nie są w tym przypadku żadnym zaskoczeniem. To jednak oferta dla inwestorów z grubszym portfelem — podkreśla Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pępek miasta