Perliście

Dorota Gąsowska
opublikowano: 30-03-2007, 00:00

Kochały je Josephine Baker, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, i Coco Chanel. Maria Antonina nie rozstawała się z nimi. Zdobiły Barbarę Radziwiłłównę. Perły mogą przystroić i ciebie. Nawet za niewielkie pieniądze.

Łzy bogów: raz na 10 tysięcy muszli

Perły powstają w muszli małża, gdy do jej wnętrza dostaje się ciało obce. Ale przez stulecia wierzono, że w ich stworzenie zamieszane są niebiosa.

W mitologii greckiej były łzami strząśniętymi na ziemię przez Afrodytę. W średniowiecznej Europie utożsamiano je ze łzami aniołów i bożą miłością. Zdobiono nimi głównie przedmioty liturgiczne.

Perły. Te najbardziej wartościowe — gładkie, błyszczące, przypominające porcelanę i spotykane w odcieniach różu — wytwarzają karaibskie ślimaki strombus gigas. Ale perła strombusa trafia się raz na 10 tys. muszli. Jeszcze rzadziej — perła ukryta we wnętrzu małża pleuroploca gigantea. Owalna, gruszkowata lub okrągła, zazwyczaj w kolorze brązowym, przechodzącym w barwę rdzawą lub czerwoną.

Biżuterię i przedmioty ozdobne z pereł wyrabiano już 3 tys. lat p. n. e., a najcenniejsze perły i klejnoty z nich wykonane otoczono legendą. Opowiemy o trzech spośród wielu gwiazd:

La Peregrina (Pielgrzym)

Wyrwana z psiej gardzieli

Znaleziona w połowie XVI w. i podarowana Filipowi II, królowi hiszpańskiemu. Ten zaś dał ją w prezencie ślubnym żonie, królowej Marii. Potem należała m.in. do hiszpańskiej królowej Małgorzaty oraz Józefa Bonaparte. W 1969 r. za 37 tys. dol. kupił ją Richard Burton i podarował żonie, Elizabeth Taylor. Nadal w jej kolekcji, choć kiedyś aktorka słynną perłę zgubiła. Klejnot odnaleziono w pysku psa gwiazdy.

Naszyjnik księżnej Diany

Mariaż z diamentami

Nosiła go podczas ostatniego oficjalnego wystąpienia 3 czerwca 1997 r. w londyńskiej sali koncertowej Royal Albert Hall. W naszyjniku osadzone są 164 diamenty i 5 dużych pereł mórz południowych. Perły były ulubioną ozdobą księżnej. Naszyjnik wykonał słynny dom jubilerski Garrard, zgodnie ze wskazówkami Diany.

W grudniu 1999 r. klejnoty wystawiono na aukcji w Nowym Jorku. Za 362,5 tys. funtów kupił je przez telefon teksański kolekcjoner o nazwisku McIngvale. Wcześniej nabył też ulubiony samochód Elvisa Presleya — Lincolna Continental, rocznik 1956.

La Regente (Perła Napoleona)

Kształt i rozmiar gołębiego jaja

Jedna z największych słynnych pereł. W 1811 r. kupił ją Napoleon I i sprezentował drugiej żonie, Marii Luizie. Zapłacił za nią 40 tys. złotych franków, co wówczas odpowiadało wartości 10 kg czystego złota, a dzisiaj — jakimś 500 tys. euro. Klejnot ten zdobił królewską koronę wraz z diamentami i 40 innymi perłami. W 1887 r. nabył La Regente rosyjski jubiler, sto lat później dom aukcyjny Christie’s odstąpił ją za ponad 859 tys. dol. Ostatnio La Regente sprzedano w 2005 r. za 2,1 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu