Pesymizm wśród niemieckich firm

Marek Knitter, Reuters
opublikowano: 26-07-2002, 00:00

Perspektywy ożywienia największej europejskiej gospodarki pogorszyły się — wynika z opublikowanych wczoraj danych. Indeks nastrojów niemieckich przedsiębiorców spadł w lipcu poniżej oczekiwań. Monachijski instytut Ifo poinformował, że indeks mierzący klimat koniunktury gospodarczej, opracowywany na podstawie ankiety wśród 7 tys. firm, spadł do 89,9 pkt z 91,3 pkt w czerwcu.

Wynik był gorszy od najniższych prognoz analitykůw ankietowanych przez agencję Reuters. Mimo tego kurs wspólnej waluty umocnił się w czwartek i ponownie przekroczył parytet wobec dolara. Wcześniej pogorszenie nastrojów w gospodarce w lipcu odnotowano w Belgii i we Włoszech. Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika określającego oczekiwania przedsiębiorców niemieckich na przyszłość, który w lipcu zmniejszył się o ponad dwa punkty do 102,5 pkt ze 104,9 pkt.

Ekonomista Ifo Gernot Nerb uważa, że istnieje 50 proc. szans, iż po krótkim okresie ożywienia koniunktury gospodarka niemiecka może pogrążyć się w recesji. Wezwał też Europejski Bank Centralny (ECB) do rozważenia obniżki stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter, Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pesymizm wśród niemieckich firm