Petrolinvest nie straci

RAV
opublikowano: 22-07-2010, 00:00

Kazachski rząd uratuje budżet dzięki daninie od koncernów naftowych. W tym roku zarobi na tym 410 mln USD.

Kazachski rząd uratuje budżet dzięki daninie od koncernów naftowych. W tym roku zarobi na tym 410 mln USD.

Kończy się naftowe eldorado w Kazachstanie. Od połowy sierpnia koncerny będą płacić cło eksportowe. Petrolinvest na razie śpi spokojnie. Koszmary mogą jednak dopaść największe światowe giganty.

Aby łatać budżet, rząd Kazachstanu od połowy przyszłego miesiąca obłoży eksportowaną ropę cłem. Za każdą tonę koncerny zapłacą 20 USD. W efekcie w tym roku do państwowej kasy wpłynie 410 mln USD. W przyszłym będzie to już ponad 1,2 mld USD.

— Nieoczekiwane wprowadzenie cła nie dziwi. Kazachstan to kraj na dorobku, a jego gospodarka bardzo jest uzależniona od dochodów ze sprzedaży surowców naturalnych — uważa Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK.

Informacja może martwić inwestorów polskiego Petrolinvestu, który prowadzi operacje w Kazachstanie. Paweł Burzyński jednak uspokaja.

— Informacja, choć negatywna, na razie nie dotyczy Petrolinvestu. Spółka nadal jest na etapie poszukiwania ropy — mówi Paweł Burzyński.

W znacznie gorszej sytuacji mogą być światowi giganci, m.in. amerykański Chevron, który ma połowę udziałów w TengizChevroil, największym producencie ropy na tamtejszym rynku.

— Obecny poziom cła będzie mniej dotkliwy niż dwa lata temu, ale każda dodatkowa danina oznacza mniejszą dochodowość — mówi Paweł Burzyński.

W połowie 2008 r. rząd Kazachstanu po raz pierwszy wprowadził cło eksportowe na ropę. Wtedy za każdą tonę czarnego złota koncerny płaciły 110 USD. Z powodu globalnego kryzysu i spadku popytu na ropę cło było obniżane. Na początku 2009 r. całkowicie z niego zrezygnowano.

— Kazachstan to atrakcyjny geologicznie kraj, choć nieprzewidywalny politycznie. Wprowadzenie cła nie powinno spowodować exodusu, ale nadwyręży wizerunek kraju jako miejsca do prowadzenia działalności wydobywczej — twierdzi analityk DM BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu