Petrolinvest się poprawi...

PJ
opublikowano: 02-09-2009, 00:00

Władze firmy twierdzą, że półroczne straty mają charakter księgowy. Kurs spadł o 5 proc.

Władze firmy twierdzą, że półroczne straty mają charakter księgowy. Kurs spadł o 5 proc.

Petrolinvest, który zajmuje się m.in. poszukiwaniami ropy i sprzedażą gazu płynnego, zanotował w pierwszym półroczu dramatycznie niski wynik finansowy. Skonsolidowana strata netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej przekroczyła 283 mln zł. Zarząd Petrolinvestu twierdzi jednak, że miała jedynie "charakter księgowy". I zapewnia, że się nie powtórzy.

— W drugim półroczu oczekujemy poprawy wyników. Będzie to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu przychodów ze sprzedaży LPG — mówi Paweł Gricuk, szef Petrolinvestu.

Także analitycy twierdzą, że strata z pierwszego półrocza to głównie efekt "porządkowania bilansu spółki".

— Wyniki za pierwsze półrocze to ostatnie złe informacje z Petrolinvestu. W drugim półroczu strata nie będzie się już pogłębiać. Moim zdaniem, będzie to m. in. efekt opublikowanego w pierwszej dekadzie lipca raportu firmy McDaniel Associates Consultants. Wnioski płynące z tego dokumentu pozwolą zapewne przeszacować wartość koncesji wydobywczych w Kazachstanie — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

Przypomnijmy, że raport ocenia zasoby ropy z kontraktu OTG na poziomie przekraczającym 1,9 mld boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Petrolinvest podkreślał, że to "dwukrotne zwiększenie wydobywczego potencjału geologicznego tego kontraktu w stosunku do raportu opublikowanego w styczniu 2008 r.".

— Sądzę też, że Petrolinvest wyemituje kolejne akcje, co pozwoli zmniejszyć poważne obecnie zadłużenie — dodaje Rafał Salwa.

Kurs spada. Na zamknięciu za akcję płacono 44,17 zł po 5-procentowym spadku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Petrolinvest się poprawi...