Petrolinvest tryśnie ropą

PJ
opublikowano: 22-01-2008, 00:00

Spółka Ryszarda Krauzego to nadal tylko sprzedane marzenia. Do końca roku ma się jednak pojawić pierwsza ropa.

Spółka Ryszarda Krauzego to nadal tylko sprzedane marzenia. Do końca roku ma się jednak pojawić pierwsza ropa.

Petrolinvest, spółka notowana na warszawskiej GPW, przedstawiła wczoraj swoje oczekiwania dotyczące wydobycia ropy w Kazachstanie w 2008 r. Według Pawła Gricuka, prezesa firmy, jeśli prace wiertnicze przyniosą efekty, wydobycie do końca roku może sięgnąć 5,6 tys. baryłek dziennie. Spółka liczy jednak na znacznie więcej, a potwierdzeniem tych oczekiwań ma być raport firmy McDaniel & Associates Consultants. Zdaniem kanadyjskich ekspertów, tzw. perspektywiczne zasoby Petrolinvestu już przekraczają 1 mld baryłek. Szanse na wielką ropę zwiększyły się szczególnie po podpisaniu w ubiegłym tygodniu umów zakupu walorów trzech kazachskich spółek.

Transakcje te przewidują opłacenie udziałów w nich nową emisją akcji Petrolinvestu. Paweł Gricuk zapowiedział, że zakup zostanie sfinalizowany do końca czerwca. Kiedy to nastąpi, udział strony kazachskiej w Petrolinveście wzrośnie do 40 proc. Pozostałymi dużymi akcjonariuszami będą Ryszard Krauze i Prokom Investments (29 proc) oraz związany z Prokomem szwajcarski fundusz inwestycyjny Nihonswi (13 proc).

Petrolinvest obecny jest także w Rosji. Jednak tutejsze perspektywiczne zasoby ropy wynoszą, zdaniem McDaniela, jedynie kilkadziesiąt mln baryłek. W związku z tym spółka na razie nie liczy tu na odkrycie wielkiej ropy.

W tym roku plany i zobowiązania inwestycyjne Petrolinwestu na prace poszukiwawcze wyniosą blisko 200 mln USD. Niestety, w 2008 r. inwestorzy nie mogą jeszcze liczyć na zysk operacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu