Pfeifer und Langen będzie łączył polskie cukrownie

Piotr Wielicki
06-11-2001, 00:00

Pfeifer und Langen, niemiecki koncern cukrowniczy, chce jeszcze w 2002 r. doprowadzić do fuzji jedenastu należących do grupy polskich cukrowni. Reorganizacja ma ograniczyć o 5-7 proc. koszty, podnieść wydajność produkcji i umocnić pozycję firmy.

Niemiecki koncern Pfeifer und Langen, który w latach 1995-99 stał się właścicielem sześciu cukrowni z regionu leszczyńskiego (Środa Wielkopolska, Gostyń, Kościan, Miejska Górka, Głogów, Góra), zamierza najpóźniej w połowie 2002 r. doprowadzić do fuzji tych przedsiębiorstw. Zdaniem przedstawicieli niemieckiej firmy, utworzenie nowej spółki ma ograniczyć koszty funkcjonowania zakładu i umocnić pozycję grupy na rynku.

— Odbiorcy cukru na całym świecie globalizują się. Chcąc wzmocnić naszą konkurencyjność na rynku, musimy także poddać się tej tendencji — uzasadnia plany firmy Janusz Pierun, pełnomocnik Pfeifer und Langen na Polskę.

Jego zdaniem, fuzja przyniesie nie tylko korzyści całej grupie, ale przede wszystkim poszczególnym cukrowniom. Po połączeniu sześciu przedsiębiorstw w jedną spółkę podniesiona zostanie wydajność produkcji, a koszty spadną o 5-7 proc.

Janusz Pierun nie ukrywa, że niemiecki koncern jest zainteresowany doprowadzeniem do fuzji wszystkich jedenastu należących do grupy cukrowni.

— Jeżeli do połowy 2002 r. powiedzie się próba połączenia sześciu cukrowni regionu leszczyńskiego w jedną spółkę, przystąpimy do przyłączenia do niej pięciu cukrowni grupy kalisko-konińskiej. Proces fuzji jedenastu przedsiębiorstw powinien zakończyć się do końca 2002 r. — zapewnia Janusz Pierun.

W sierpniu 2001 r. do znajdujących się w rękach niemieckiego koncernu cukrowni regionu leszczyńskiego dołączyło pięć cukrowni z grupy kalisko-konińskiej. Dzięki temu P&L przejął po 51 proc. udziałów w cukrowniach w Gnieźnie, Gosławicach, Witaszycach, Zdunach i Zbiersku. Równocześnie inwestor zobowiązał się, że do połowy 2002 r. zainwestuje w te zakłady 70 mln zł.

— Pieniądze będą przeznaczone głównie na zakup technologii, niezbędnych do sterowania nowoczesnymi procesami technologicznymi. Inwestycje mają doprowadzić do podniesienia jakości buraka cukrowego — mówi Janusz Pierun.

Dzięki zakupowi cukrowni grupy kalisko-konińskiej, sprzedaż grupy zwiększy się w 2001 r. o 200 mln zł i wyniesie w sumie ponad 474 mln zł.

Przedstawiciele niemieckiego koncernu uspokajają, że planowana fuzja nie łączy się z redukcją załogi w żadnej z należących do grupy cukrowni.

— Restrukturyzacja zatrudnienia prowadzona jest w przejętych przez P&L cukrowniach od trzech lat. Od 1998 r. zatrudnienie w grupie zmniejszyło się o blisko 320 osób i wynosi 1189 pracowników. Nie planujemy zwolnień grupowych, jednak w 2002 r. ze wszystkich jedenastu zakładów może odejść z różnych powodów około 100 osób — przewiduje Janusz Pierun.

Koncern Pfeifer und Langen jest największym inwestorem w branży cukrowniczej w Polsce. Ma 11 cukrowni i prawie 16-proc. udział w polskim rynku. W 1995 r. koncern wygrał przetarg na prywatyzację cukrowni w Środzie Wielkopolskiej. W 1996 r. spółka przejęła kontrolne pakiety akcji cukrowni Gostyń, Kościan i Miejska Górka. Kolejne dwie cukrownie: Głogów i Góra Śląska niemiecki koncern kupił w 1999 r. W sierpniu tego roku koncern zakupił za 98 mln zł pakiet kontrolny pięciu cukrowni grupy kalisko-konińskiej (Gniezno, Gosławice, Witaszyce, Zduny i Zbiersk).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pfeifer und Langen będzie łączył polskie cukrownie