Pfizer zmienia szefa

opublikowano: 01-10-2018, 15:27

Koncern Pfizer, jeden z największych na świecie producentów leków poinformował o planowanych zmianach we władzach spółki. Dotychczasowy dyrektor generalny Ian Read po ośmiu latach kierowania firmą, od początku przyszłego roku ma przejść na stanowisko prezesa wykonawczego. Jego miejsce ma zająć również wieloletni branżowy weteran, Albert Bourla, donosi Reuters.

Pod kierownictwem Reada, Szkota, który dołączył do firmy Pfizer w 1978 r., amerykański koncern wygrał 30 zatwierdzeń od amerykańskiego organu regulacyjnego w zakresie ochrony zdrowia, a jednocześnie zakończył wydawanie patentów na kilka swoich hitów, w tym na lek cholesterolowy, Lipitor.

Niestety nie udało mu się sfinalizować dwóch mega umów, związanych z planami przejęcia brytyjskiej firmy farmaceutycznej Astra Zeneca w 2014 r. i irlandzkiej spółki Allergan dwa lata później. 

66-letni Bourla został mianowany na stanowisko dyrektora ds. operacyjnych na początku tego roku, po tym jak poprowadził firmę farmaceutyczną Innovative Health, która w 2017 roku odnotowała przychody  w wysokości 31,4 mld USD. 

Od objęcia sterów spółki przez Reada w grudniu 2010 r. cena akcji Pfizera wzrosła o 160 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu