PFR będzie uczyć design thinking

opublikowano: 19-11-2018, 22:00

Polski Fundusz Rozwoju z Google’em chcą wychować w Polsce nowe pokolenie „projektantów innowacji”. Startują ze wspólnym programem.

Bezpłatne warsztaty w sześciu miastach, plan przeszkolenia 1200 osób, 160 godzin praktyki — tak rysuje się nowy program „Projektanci innowacji”, realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i biuro Google’a w Polsce. Celem jest nauczenie uczestników — głównie studentów i absolwentów — kreatywnego myślenia w procesie projektowania nowych rozwiązań, tzw. design thinking. W praktyce — „wychowanie” grupy świadomych innowatorów, którzy w przyszłości staną się narybkiem dla finansowanych przez PFR funduszy venture capital (VC), inwestujących w technologiczne start-upy. Nie jest tajemnicą, że na krajowym rynku już widać deficyt wartościowych, atrakcyjnych dla sektora VC projektów. W ostatnich miesiącach sam PFR przelał ok. 1 mld zł na konta 21 podmiotów inwestycyjnych.

Paweł Borys
Zobacz więcej

Paweł Borys fot. Marek Wiśniewski

— Chcemy, aby pieniądze, które za ich pośrednictwem będą wpływać na rynek, wspierały ciekawe projekty. Program „Projektanci innowacji” będzie służył wzmacnianiu kompetencji młodych innowatorów. Wcześniej otworzyliśmy już Szkołę Pionierów PFR, uruchomiliśmy Sieć Mentorów PFR, teraz kolej na naukę design thinking — powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Design thinking to metoda tworzenia produktów i usług, w której w centrum uwagi stawiany jest odbiorca i jego oczekiwania oraz doświadczenia związane z użytkowaniem. Sugerowana jest więc szybka realizacja prototypów i wystawianie ich pod ocenę klientów. Najlepszy efekt uzyskuje się łącząc w pracy nad projektem kompetencje inżynierów, projektantów, specjalistów od ergonomii, marketingowców itp. PFR do formuły, która dopiero przedziera się na krajowy rynek, chce przekonać zwłaszcza młode osoby. Rozesłał więc do władz uczelni listy z prośbą o promowanie „Projektantów innowacji” wśród studentów, choć o udział w warsztatach może ubiegać się każdy.

Zdaniem Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, obecnej podczas inauguracji programu, Polska jest dziś największym w Europie „garażem”, w którym budowane są technologie i rozwijane nowe biznesy. W myśl teorii Richarda Floridy, amerykańskiego naukowca, socjologa i ekonomisty, najszybciej będą się rozwijać te społeczeństwa, które postawią nie tylko na inżynierię i wąskie, „twarde” specjalizacje, ale również nauczą się niestandardowego podejścia do rozwiązywania problemów i reagowania na rynkowe wyzwania. W Polsce mają być one zestawiane m.in. z ulgami na badania i rozwój czy pakietem Innovation Box.

— Liczymy, że warsztaty design thinking pozwolą na tworzenie polskich wynalazków na skalę światową — dodała Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, dyrektor Google Polska, organizatora szkoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy