Czytasz dzięki

PFR Ventures rozdał miliard

opublikowano: 08-11-2018, 22:00

W Polsce sektor venture capital nie zdołał pozyskać wystarczającej puli prywatnego kapitału. Sięga więc po publiczny.

Około 1 mld zł na inwestycje w start-upy i nowoczesne technologie trafi z PFR Ventures do krajowych funduszy venture capital (VC). To ok. 40 proc. pieniędzy jakimi dysponuje instytucja. Dotychczas podpisano umowy z 21 podmiotami, których zadaniem jest finansowanie i wspieranie innowacyjnych projektów. Część z nich jest już gotowa do kapitałowego wejścia w młode spółki, pozostali dopinają formalności.

Wśród nowych członków rodziny PFR Ventures są: bValue (wyłoniony w programie PFR Starter, finansującym start-upy na najwcześniejszym etapie rozwoju), Cogito Capital Partners i Innovation Nest (PFR KOFFI wspierający dojrzalsze projekty w fazie ekspansji). Pod koniec października finansowanie pozyskał natomiast Biomed Innovations, który będzie wyszukiwał start-upów z sektora life science, pracujących m.in. nad nowymi urządzeniami medycznymi i lekami. Do zespołu zarządzającego tego funduszu dołączył Yigal Erlich, który w latach 90. w Izraelu budował słynny program publicznego wspierania innowacji Yozma. To jeden z sześciu podmiotów, obok Aper Ventures, Arkley Brinc, Innovation Nest i Finch Capital, które są najbardziej aktywne międzynarodowo, co w praktyce oznacza albo zagranicznych inwestorów na pokładzie albo możliwość finansowania spółek z międzynarodowym zespołem.

PFR Ventures realizuje w sumie pięć ścieżek finansowania. Dotychczas w ramach PFR Starter FIZ wydano 37 proc. budżetu na inwestycje (294 mln zł), w PFR Biznest FIZ — angażującym aniołów biznesu 66 proc. (159 mln zł), PFR Otwarte Innowacje łączącym różne kręgi inwestycyjne, publicznych i prywatnych inwestorów 40 proc. (156 mln zł), PFR KOFFI 45 proc. (137 mln zł), a PFR NCBR CVC, realizowanym wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, wspierającym powstawanie funduszy korporacyjnych 15 proc. (130 mln zł). Najwięcej pieniędzy z PFR Ventures wyjął Finch Capital, który pozyskał 270 mln zł. Obecnie negocjowane są kolejne umowy. Jak zaznaczył Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, tzw. fundusz funduszy współpracując z inwestorami wzoruje się na zachodnioeuropejskich modelach. Konstrukcję porównuje do brytyjskiego British Business Bank czy francuskiego Bpifrance.

— Cały świat kieruje się w stronę innowacji, nie tylko Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia, ale także Azja. Polska nie powinna zostać w tyle. Do komercjalizacji pomysłów i wyników badań potrzebujemy finansowania. Nadal w porównaniu z innymi mamy go za mało, choć Polska znajduje się wśród najszybciej rosnących rynków venture capital — mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Minister dodaje, że duża dysproporcja w tym zakresie istnieje również między Europą a USA. Z badania KPMG wynika, że w trzecim kwartale 2018 r. inwestycje vc zrealizowane na Starym Kontynencie stanowiły tylko 10 proc. globalnej aktywności funduszy. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Z Polski w świat

PIOTR WILAM, zarządzający funduszem Innovation Nest

Kapitał publiczny jest w Europie ważnym elementem rozwoju venture capital. Oczywiście każdy narodowy fundusz wspiera głównie inwestowanie w rodzime projekty. Jednak kluczem do rozwoju innowacji jest międzynarodowa współpraca. Istnieje więc potrzeba tworzenia powiązań polskiego VC z zagranicą. To, kto więcej na takiej współpracy ugra — my czy zagranica — zależy od jakości naszych działań i projektów. Potrzebne jest również angażowanie prywatnych pieniędzy na inwestycyjne. Jednak krajowi przedsiębiorcy dysponujący dziś pokaźnym kapitałem wypracowywali go zwykle rozwijając tradycyjne biznesy i sektor nowych technologii pozostaje dla nich jeszcze nieco egzotyczny. Nie zawsze rozumieją mechanizmy jego działania, stąd ich ostrożność. To samo zjawisko można było dostrzec również w Europie Zachodniej, ale miało to miejsce znacznie wcześniej niż u nas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy