PFR zainwestował w fundusze private equity

opublikowano: 21-02-2021, 20:00

340 mln zł popłynęło m.in. do Apax Partners, PAI Partners i Avallon MBO. Fundusze zostały dofinansowane w ramach odnogi private equity PFR.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) za pośrednictwem PFR Ventures zainwestował 75 mln EUR (340 mln zł) w cztery fundusze private equity (PE) – brytyjski Apax Partners, francuski PAI Partners, rodzimy Avallon MBO oraz jeszcze jeden podmiot, którego nazwy na razie nie ujawnia.

To kolejne, po V4C Poland Plus, Innova/6 i AMC IV (zarządzanych przez, odpowiednio, Value4Capital, Innova Capital i Mezzanine Management), fundusze, którym PFR Ventures powierzył pieniądze w ramach działań mających na celu wsparcie rozwoju rynku PE w Polsce.

Poprzez PFR Private Equity instytucja w ciągu kilku lat ma przelać na rynek 600 mln zł. Pieniądze pochodzą z zasobów własnych PFR. Są przeznaczone na inwestycje w międzynarodowe zespoły gotowe „inwestować w Polsce oraz w lokalne fundusze, które chcą rozszerzyć działalność o Europę i cały świat”.

PFR wybór funduszy tłumaczy ich dotychczasowymi sukcesami. Zarządzający Apax Partners odpowiadali m.in. za rozwój szwajcarskiego Orange’a, a także firm Atos czy Losberger. PAI Partners został wydzielony z Paribas. Za Avallon MBO stoi natomiast zespół specjalizujący się w wykupach menedżerskich, na liście jego wcześniejszych inwestycji są np. Velvet Care i Organic Farma Zdrowia.

– Wsparcie polskich przedsiębiorstw w rozwoju oraz wypracowywanie satysfakcjonujących zwrotów z inwestycji wpisuje się w strategię PFR Ventures. Inwestycje w Apax Partners i PAI Partners zapewniły nam ekspozycję u zarządzających, których można określić jako najlepszych w swoich kategoriach. Dla PAI Partners nowy fundusz oznacza nową strategię rozwijania i wspierania lokalnych spółek w międzynarodowej ekspansji – wyjaśnia Michał Gładyś, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures, odpowiedzialny za inwestycje w fundusze private equity.

Następne inwestycje mają zostać ogłoszone jeszcze w 2021 r.

Nowy obszar działania
Nowy obszar działania
Wspieramy budowę polskich firm przez inwestycje na rynku private equity/venture capital – deklaruje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.
materiały prasowe

– Wierzymy, że rynek private equity może powtórzyć sukces venture capital. Tylko w ubiegłym roku lokalne oraz międzynarodowe fundusze VC zainwestowały w polskie start-upy technologiczne ponad 2,1 mld zł. W Polsce mamy wiele firm na późniejszym etapie rozwoju, które mają potencjał, by osiągać jeszcze więcej dzięki wsparciu private equity. Niedawny debiut giełdowy InPostu to tylko jeden z przykładów – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Jaka jest obecnie kondycja sektora private equity w Europie Środkowo-Wschodniej? Zdaniem Erica de Montgolfiera, prezesa Invest Europe, region jest najszybciej rozwijającym się Europie.

– Inwestorzy private equity są ważnym źródłem finansowania dla przedsiębiorstw i odgrywają kluczową rolę w profesjonalizacji procesów, wspieraniu rozwoju i wchodzeniu na nowe rynki – mówił niedawno Eric de Montgolfier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane