PGF będzie motywowała

Beata Chomątowska
opublikowano: 23-08-2006, 00:00

Największy dystrybutor leków osiągnął najwyższą w historii półroczną sprzedaż. Rentowność też wzrosła — o 0,1 proc.

Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF), której udział w rynku wynosi 20 proc., po dwóch kwartałach miała 2 mld zł przychodów — o 2,6 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2005 r. To rekord w historii spółki. Zysk operacyjny wzrósł o 20 proc. — do ponad 40 mln zł.

Spółka chce utrzymać tę tendencję i zachęcić pracowników.

— Wprowadzamy program motywacyjny oparty na opcjach menedżerskich — mówi Jacek Szwajcowski, prezes PGF.

W ramach programu spółka wyemituje 496 tys. akcji (nie więcej niż 124 tys. rocznie) w cenie 64,5 zł za jedną. Ich cena nieznacznie przewyższa więc obecny kurs PGF (około 63 zł). Przyznanie akcji będzie uzależnione od wzrostu skonsolidowanego zysku netto (75 proc. rocznej transzy) i stopy zwrotu z akcji wyższej niż zmiana indeksu WIG. Wypłata pierwszej transzy planowana jest na połowę 2007 r.

Niedawne walne PGF przyjęło uchwałę o przekazaniu nieruchomości — ośmiu magazynów hurtowych — w leasing zwrotny. Do transakcji powinno dojść w III kwartale. Dzięki niej firma mogłaby zmniejszyć zadłużenie. Jej zobowiązania z tytułu obligacji, kredytów i należności wobec skarbu państwa z tytułu wcześniejszych leasingów pracowniczych zmalały o blisko 8 proc. — do 349 mln zł.

Według nieoficjalnych informacji, spółka chce też wprowadzić nowy system dystrybucji wzorowany na rozwiązaniach niemieckich. W systemie tym dystrybutor jest bazą, do której za pośrednictwem internetu docierają zamówienia bezpośrednio od klientów. Kieruje je do aptek podległych, w których pacjent może odebrać leki osobiście lub skorzystać z usługi kuriera. Władze spółki nie potwierdzają tego, ani nie zaprzeczają.

— Pracujemy nad kilkoma projektami. Wszystko będzie jasne w III kwartale — mówi prezes PGF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu