Czytasz dzięki

PGNiG da gaz Toruniowi

GRA
opublikowano: 22-06-2016, 17:47

Polski PGNiG zapewni gaz elektrociepłowni, którą francuski EDF buduje w Toruniu.

W polskiej energetyce gazowej są przykłady inwestycji udanych i nieudanych. Najgłośniej jest ostatnio nieudanej inwestycji w Stalowej Woli, w którą zaangażowany jest PGNiG i Tauron. Ciszej jest o projekcie gazowym EDF w Toruniu. A tam też są emocje.

EDF ogłosił, że to polski PGNiG zapewni dostawy gazu do nowej elektrociepłowni gazowej. Strony podpisały umowę na ponad dwa lata, od marca 2017 r. do października 2019 r. W tym czasie PGNiG dostarczy klientowi ok. 355 mln m3 gazu.

Zapytaliśmy o formułę cenową zastosowaną w kontrakcie, ale PGNiG nie chciał ujawniać „tajemnicy handlowej”. Może być oparta o zasadę take or pay (bierz lub płać) lub mieć charakter elastyczny. To ważne, bo z formułą take or pay problem ma m.in. nieukończony wciąż blok w Stalowej Woli.

- Umowa z EDF na dostawy gazu ziemnego do elektrociepłowni w Toruniu jest kolejnym potwierdzeniem atrakcyjności naszej oferty – mówi jedynie Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

Budowa w Toruniu trwa, a nowy blok, o mocy 330 MW mocy cieplnej i 100 MW mocy elektrycznej, ruszy w pierwszym kwartale 2017 r. O jego rentowności zadecyduje m.in. taryfa na ciepło, którą zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Wniosek do Urzędu o jej zatwierdzenie już trafił.

Nowy blok EDF zastąpi obecne kotły węglowe. Zmniejszy to skalę emisji gazów cieplarnianych, ale resortu środowiska to nie cieszy. Minister Jan Szyszko stawiałby raczej na rozwój toruńskiej geotermii, w którą inwestuje fundacja Lux Veritatis, założona przez Tadeusza Rydzyka. Lux Veritatis prowadziła wiercenia, ale nie rozpoczęła wierceń.

- Ta „moc”, która powinna być zużyta w Toruniu, została zajęta przez inwestora obcego – EDF – który, nota bene, dostał z NFOŚiGW kilkadziesiąt milionów dotacji – mówił Jan Szyszko na czerwcowej konferencji.

Francuzi nastawieni są koncyliacyjnie i – jak donosi lokalna „Gazeta Wyborcza” – powołali zespół roboczy, który analizuje scenariusze wykorzystania geotermii na potrzeby ciepłownictwa.

550 mln zł - tyle jest warta inwestycja EDF w blok gazowy w Toruniu.

257 mln zł - tyle wyniosło wsparcie Polskich Inwestycji Rozwojowych dla tego projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane