PGNiG spotka się z przedstawicielami Nord Stream 2 w Brukseli

Justyna Smolińska
opublikowano: 14-05-2018, 19:07
aktualizacja: 14-05-2018, 19:11

Komisja Europejska może zawrzeć ugodę z Gazpromem w sprawie nadużywania przez rosyjski koncern pozycji w naszej części Europy. Z drugiej strony polski urząd antymonopolowy, czyli UOKiK zarzuca Gazpromowi i jego pięciu partnerom, że łamią prawo, finansując Nord Stream 2.

- Komisja Europejska prowadzi przeciwko Gazpromowi od 2011 roku postępowanie tzw. antytrustowe, czyli postępowanie, które ma naprowadzić Gazprom na właściwe tory postępowania z przepisami antymonopolowymi. Chodzi o to, żeby Gazprom dochowywał zasad, które obowiązują wszystkich innych na rynku europejskim - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG i dodaje - Komisja chce zakończyć postępowanie w ten sposób, że idzie na ugodę z Gazpromem, to znaczy nakazuje mu dochowywanie przepisów.

- To jest w bardzo dużym kontraście z postępowaniem naszego urzędu monopolowego, UOKiK, który półtora roku temu wszczął postępowanie wobec inwestorów, wszystkich sześciu inwestorów, którzy chcą budować Nord Stream 2, w związku z czym oni ustąpili od pomysłu zawiązania spółki, po to żeby tę inwestycję doprowadzić do końca, pod wpływem zakazu, które im wydał UOKiK. Może się komuś zdawać dziwne, że UOKiK może wydawać w sprawach, które dotyczą całej Europy - otóż może, dlatego że tam wywiera się wpływ na nasz rynek, UOKiK ma zdanie decydujące jeśli je dobrze udowodni, a udowodnił. W związku z tym firmy nie zawiązały konsorcjum, ale projekt niestety toczy się dalej, wbrew naszym dobrym interesom. I w związku z tym UOKiK (...) wystąpił przeciwko tym firmom, nawołując ich do zaniechania zachowań antykonkurencyjnych.


Polska, Komisja Europejska i Ukraina naradzą się w Brukseli. Na 25 maja zaplanowana jest debata. Główny cel spotkania, to dyskusja na temat Nord Stream 2. Nie jest to jednak oficjalne przesłuchanie.

- W Brukseli zostałem zaproszony na panel dyskusyjny, także to nie jest oficjalne przesłuchanie, te już przeszliśmy dwa lata temu (...) tym razem Komisja urządziła panel dyskusyjny (...) To jest publiczny panel na temat Nord Stream 2 i jego wpływu na rynek europejski. Podobno są zaproszeni przedstawiciele Nord Streamu, co jest zawsze dobrym polem do dyskusji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

PGNiG spotka się z przedstawicielami Nord Stream 2 w Brukseli