Philips promuje nową metodę walki z bólem

opublikowano: 27-01-2017, 13:56

Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej, niwelującej silny ból u pacjentów z przerzutem nowotworowym do kości. Efekty są obiecujące.

Termoablacji ultradźwiękowej poddała się 38-letnia kobieta od kilku lat zmagająca się z chorobą nowotworową. U pacjentki zdiagnozowano przerzuty m.in. w kościach, którym towarzyszył ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Zabieg został przeprowadzony w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie. Zakończył się sukcesem. 

Cała procedura trwa 30 minut, a efekt przeciwbólowy pacjent odczuwa już po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu.
Zobacz więcej

Walka z bólem:

Cała procedura trwa 30 minut, a efekt przeciwbólowy pacjent odczuwa już po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu. Fotolia

- Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka. Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent, co znacznie polepsza komfort życia chorego. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie 30 minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu – zaznacza Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w szpitalu Pro-Familia. 

Do leczenia bólu stosowany jest sprzęt High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Metoda jest bezoperacyjna i nieinwazyjna. I może okazać się zbawienna dla wielu pacjentów. Przerzuty do kości występują m.in. u chorych na raka prostaty (80 proc.), nowotwór płuc i piersi (50 proc.), a także raka nerki czy jajnika.

- Zabieg polega na tym, że skupiona wiązka energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy kierowana jest na chory obszar wewnątrz ciała pacjenta. W przypadku leczenia bolesnych przerzutów do kości, naszym celem są zakończenia nerwowe wokół guza, które chcemy zniszczyć. Efekt - znaczne zniesienie dolegliwości bólowych. Należy przy tym dodać, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone. Dzieje się tak, ponieważ cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur, które uzyskiwane są za pomocą rezonansu magnetycznego, co zapewnia wysoką skuteczność zabiegu, bezpieczeństwo i pełną kontrolę zabiegu – wyjaśnia Magdalena Pyka.

Szpital w zakresie technologicznym od 2011 r. współpracuje z Philipsem, testując nieinwazyjne metody terapeutyczne z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i techniki HIFU. Pro-Familia stała się ośrodkiem referencyjnym dla firmy w obszarze termoablacji mięśniaków macicy. Pierwsze zabiegi w tym zakresie w Rzeszowie wykonano ponad dwa lata temu. Dotychczas przeprowadzono ich ponad 170. 

Obecnie terapia wykorzystująca termoablację ultradźwiękową do leczenia bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej kości nie jest refundowana przez NFZ. Pro-Familia zabiegi będzie jednak wykonywać  bezpłatnie – w ramach grantu badawczego. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu