PHN stroi się przed sprzedażą

  • Emil Górecki
opublikowano: 28-02-2014, 00:00

Stabilne wyniki i przygotowane inwestycje przyciagają wielkich inwestorów — uważa zarząd spółki.

Cały ubiegłoroczny zysk netto Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) — 99 mln zł — trafi wkrótce jako dywidenda do akcjonariuszy. Rok wcześniej spółka zanotowała blisko 170 mln zł straty. Spółce o 3 mln zł (do 30,3 mln zł) spadły koszty administracyjne i sprzedaży, o 8,7 mln zł (do 31,2 mln zł) — usług obcych (bez deweloperki), aż o 19,3 mln zł (do 31,3 mln zł) — koszty wynagrodzeń, głównie z powodu zwolnień. O blisko 40 mln zł wzrósł stan gotówki.

— Restrukturyzacja dobiega końca. Zmienia się punkt ciężkości w naszej pracy. Zajmiemy się rozwojem i zarządzaniem portfelem — mówi Artur Lebiedziński, prezes PHN.

— W wynikach za IV kwartał warto zwrócić uwagę na optymalizację podatkową, odwrócenie rezerwy na odroczony podatek dochodowy na 27,7 mln zł, co wsparło wynik. Praktycznie nie zmieniła się wartość portfela aktywów. Na razie mamy tu pewną stabilizację — mówi Adrian Kyrcz z BZ WBK. Wydatki na inwestycje deweloperskie wyniosą w tym roku nieco poniżej 200 mln zł i praktycznie w całości pochłonie je budowa biurowca przy ul. Domaniewskiej w Warszawie, do którego ma się wprowadzić Poczta Polska.

— Ta inwestycja w 60-70 proc. będzie sfinansowana z kredytu. PHN jest na rynku nieruchomości nietypowym podmiotem, bo nie ma zadłużenia. Zamierzamy jednak zwiększać dług do poziomu 30-40 proc. wartości naszego portfela — mówi Włodzimierz Stasiak, członek zarządu ds. finansów.

Zwiększyć zadłużenie pomogą też zakupy. Spółka chce uzupełnić portfel o wynajęte biurowce (8-15 tys. mkw. powierzchni najmu) w Warszawie. Wkrótce ma przystąpić do pogłębionego badania jednego z nich. Docelowo ma żyć tylko z wynajmu, jednak przedtem musi popracować nad projektami. W lutym podpisała dwa listy intencyjne na budowę pierwszej części kompleksu wielofunkcyjnego na terenie Dalmoru w Gdyni oraz parku logistycznego w podwarszawskim Parzniewie. Z kim? Na razie tajemnica. Podobną umowę na budowę wieżowca przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie ma z deweloperem Hochtief. Współpracuje także z architektami m.in. przy tworzeniu koncepcji inwestycji obok stołecznego wieżowca Intraco. Według harmonogramu prywatyzacji, w połowie roku PHN powinien zmienić właściciela. Obecnie skarb państwa ma w spółce blisko 73 proc. akcji.

— Zainteresowanie dużych i silnych podmiotów jest większe, niż oczekiwaliśmy — deklaruje prezes.

— Trudność dla potencjalnych inwestorów polega na różnorodności aktywów PHN, ich przeznaczenia, klasy i rozdrobnienia — dodaje Adrian Krycz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu