Czytasz dzięki

Photon pozyskał od Fidiasza 6,4 mln zł

opublikowano: 17-10-2019, 22:00

Robot edukacyjny z Białegostoku chce wyjść za granicę. Zielone światło i pieniądze dał fundusz Krzysztofa Domareckiego.

Mijają zaledwie dwa lata od wprowadzenia na polski rynek robota dla dzieci stworzonego przez studentów (dziś już absolwentów) i nauczyciela Politechniki Białostockiej. Ich start-up — Photon Enterteinment — ma się dobrze. Właśnie pozyskał nowego inwestora — jest nim Fidiasz EVC, fundusz inwestycyjny założony w 2017 r. przez Krzysztofa Domareckiego, twórcę Grupy Selena (producenta chemii budowlanej), który dokapitalizuje młodą spółkę 6,4 mln zł i udostępni know-how. Umowa ze start-upem — wynika z informacji przekazanych przez Photon Entertainment — zakłada opracowanie wspólnej wizji i dalszej strategii rozwoju start-upu za granicą.

— Wierzymy, że współpraca z zespołem Fidiasza pozwoli nam nie tylko skorzystać z doświadczeniaw prowadzeniu ekspansji międzynarodowej, ale że z ich udziałem zbudujemy kompetentną międzynarodową organizację — mówi Marcin Joka, prezes Photon Entertainment.

Firma planuje stworzyć międzynarodowe struktury oraz budować dalej markę na trzech kontynentach — w Europie, USA i Azji Południowo-Wschodniej. Dotychczas poza Polską prowadziła już promocję i sprzedaż swojego kluczowego produktu w USA, Singapurze czy Australii.

— Przez ostatni rok prowadziliśmy pilotażowe projekty na wybranych rynkach, testowaliśmy różne podejście i uczyliśmy się specyfiki systemów edukacji z różnych zakątków globu. To jednak dopiero początek drogi, żeby stać się globalną marką — mówi Marcin Joka.

Dodaje, że celem start-upu pozostaje jednocześnie doskonalenie produktu i poszerzanie oferty edukacyjnej. Photona, czyli robota, który uczy programowania na każdym etapie edukacji — od przedszkoli po uczelnie wyższe — można dzisiaj znaleźć w ponad 3 tys. placówek edukacyjnych, a także w prywatnych domach w całym kraju. Jest także używany do nauki profesjonalnych języków programowania. Było o nim głośno od początku — projekt pozyskał wsparcie na Kickstarterze, a także rządowe dotacje. Założyciele start-upu zostali wyróżnieni m.in. w rankingu NewEurope 100 Innovators by Google. W pracach nad jego oprogramowaniem uczestniczyli m.in. pedagodzy i psycholodzy z SWPS.

— Stworzyliśmy Photona jako najbardziej wszechstronne narzędzie dydaktyczne dla nauczycieli, jak było to tylko możliwe. Zależało nam, aby Photon był dostępny na każdym etapie edukacji. Dodatkowo zintegrowaliśmy robota z najbardziej popularnymi w edukacji środowiskami programistycznymi oraz z większością dostępnych urządzeń w placówkach: komputerami, tabletami i interaktywnymi tablicami, niwelując przy tym bariery technologiczne — mówi Michał Grześ, współtwórca robota i członek zarządu Photon Entertainment.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane