Piąty debiut coraz bliżej

opublikowano: 12-06-2018, 22:00

ML System przydzielił 1,28 mln akcji w ofercie publicznej i szykuje się do premiery notowań na giełdzie.

W 2017 r. debiutantem numer 5 na GPW było Dino Polska, na którego akcje inwestorzy w ofercie publicznej wydali 1,65 mld zł. Później równie chętnie kupowano je na rynku wtórnym, a cena jest obecnie trzy razy wyżej niż w IPO. Takiego scenariusza życzyliby sobie zapewne ci, którzy wzięli udział w ofercie ML System, firmy specjalizującej się w tworzeniu rozwiązań fotowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem (BIPV). Będzie to piąty debiutant na rynku głównym w 2018 r., którego skala oferty była jednak znacznie mniejsza niż Dino — pierwotnie do kupienia było 1,8 mln akcji, ale po wysondowaniu popytu dotychczasowi akcjonariusze zdecydowali się nie sprzedawać 550 tys. walorów. Priorytetem było uplasowanie akcji nowej emisji, co przyniosło firmie 34,6 mln zł.

Pieniądze są potrzebne na poszerzenie oferty produktowej i rozwój technologii, w tym przede wszystkim na rozpoczęcie masowej produkcji transparentnych szyb fotowoltaicznych w oparciu o technologię kropek kwantowych. To nanoszone na szyby struktury półprzewodnikowe o wielkości kilku do kilkudziesięciu nanometrów. Dzięki nim szyba może zamieniać promieniowanie ultrafioletowe na prąd, a światło widzialne wpuszczać do środka (zwykła szyba wpuszcza do pomieszczeń część jednego i drugiego, w efekcie czego pomieszczenia nagrzewają się w słoneczny dzień).

W 2017 r. przychody firmy wyniosły 54,3 mln zł, EBITDA 13,8 mln zł, a zysk netto — 6,1 mln zł. Głównym akcjonariuszem spółki jest prezes Dawid Cycoń (39,2 proc. po emisji).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu