Piechociński: strefa ekonomiczna w Elblągu będzie atrakcyjna dla Pomorza

PAP
opublikowano: 03-06-2013, 19:02

Minister gospodarki Janusz Piechociński zaproponował elbląskim przedsiębiorcom ściślejszą współpracę z firmami z Pomorza, które – jak ocenił – mogą skusić do inwestowania w Elblągu większe niż na Pomorzu ulgi podatkowe w specjalnej strefie ekonomicznej.

Podczas wizyty w Elbląskim Parku Technologicznym Janusz Piechociński zapowiedział, że w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która obejmuje również Elbląg, ulgi dla przedsiębiorców będą od 2014 r. o 20-30 proc. większe niż w sąsiedniej Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zdaniem Piechocińskiego Elbląg, który leży zaledwie 50 km od Trójmiasta, dzięki temu stanie się dla inwestorów z tego regionu bardziej atrakcyjny niż obecnie.

„Warto więc się pokusić o ściągnięcie tu inwestorów z Pomorza, bo Elbląg ze względu na ulgi dla inwestorów będzie dla nich bardziej atrakcyjny inwestycyjnie niż Pomorze” – mówił Piechociński na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z przedsiębiorcami działającymi w SSE w Elblągu.

Zdaniem Piechocińskiego do Elbląga może przyciągnąć inwestorów z Pomorza dogodne położenie komunikacyjne miasta oraz czynny port.

„Warto powrócić do współpracy między portami w Trójmieście, Królewcu i Elblągu, która od wieków istniała” – namawiał Piechociński i przekonywał, że warto przełamać w kwestii współpracy bariery i granice administracyjne.

"To, że Elbląg leży w woj. warmińsko-mazurskim, nie powinno powodować odcinania tego miasta od przemysłu Trójmiasta" - argumentował.

Szef resortu gospodarki przyznał, że ma nadzieję, iż ulgi w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, które zaczną obowiązywać w 2014 roku przyczynią się do zmniejszenia w Elblągu bezrobocia, które teraz wynosi 17 proc.

Piechociński przyjechał w poniedziałek do Elbląga, jak przyznał na konferencji prasowej, w ramach objazdu po wszystkich strefach ekonomicznych w kraju. Towarzyszyła mu wiceminister skarbu Urszula Pasławska (PSL), która w przeszłości była wicemarszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna została powołana w 1997 roku. Obecnie, jak podaje strona internetowa tej Strefy jej granicami objęte jest 914,5 ha gruntów zlokalizowanych w 24 podstrefach: Barczewo, Bartoszyce, Ciechanów, Dobre Miasto, Elbląg, Iława, Iłowo Osada, Lidzbark Warmiński, Mława, Morąg, Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Orzysz, Ostrołęka, Ostróda, Olsztyn, Olsztynek, Pasłęk, Piecki, Pisz, Szczytno, Wielbark. W tej Strefie działa 35 firm, z których największe to Michelin Polska SA i LG Electronics Mława Sp. z o.o.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane