Pierwsza LED-owa gmina

ANP
opublikowano: 29-11-2012, 13:55

Pomorskie Trzebielino została w pełni oświetlona przy użyciu energooszczędnych lamp.

Modernizację oświetlenia w Trzebielinie przeprowadzono w oparciu o formułę ESCO (Energy Saving Company), która polega na finansowaniu inwestycji ze środków zaoszczędzonych dzięki nowym rozwiązaniom. Decydując się na współpracę w ramach ESCO gmina otrzymuje usługę modernizacji i konserwacji oświetlenia ulicznego prowadzoną przez Energę Oświetlenie, a koszt inwestycji nie obciąża dodatkowo budżetu gminy.

W całej gminie w ciągu miesiąca wymieniono na LED’owe 218 lamp ulicznych, a 136 zmodernizowano. Wcześniej ulice były oświetlane głównie przez energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250W. Według szacunków, dzięki inwestycji koszty zużycia energii elektrycznej w gminie Trzebielino spadną o 55 proc.

– Modernizacja oświetlenia drogowego oznacza dla naszej gminy lepszą jakość oświetlenia dróg oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Szukając oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju często włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych i porannych. Przykład naszej gminy pokazuje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać  drogi i ulice przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma istotny wpływ na finanse gminy – mówi  Tomasz Czechowski, wójt gminy Trzebielino.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane