Pierwsza taka aukcja

  • Juliusz Windorbski
29-11-2011, 17:11

Grudzień na rynku sztuki to prawdziwe święto dla kolekcjonerów - w tym roku zaplanowano ponad 20 aukcji różnego rodzaju dzieł sztuki. Pierwsza z nich będzie bezprecedensowym wydarzeniem w Polsce.

Wspólnie z Fundacją Signum, która od lat pomaga potrzebującym oraz promuje sztukę, 1 grudnia 2011 r. organizujemy Aukcję Dzieł Sztuki z kolekcji Fundacji. To pierwsza taka inicjatywa na polskim rynku sztuki. Tym samym zbliżamy się do rynków światowych, na których aukcje w całości poświęcone dziełom sztuki z jednej kolekcji odbywają się stosunkowo często i przy dużym zainteresowaniu kolekcjonerów. Najsłynniejszymi tego rodzaju wydarzeniami były aukcje kolekcji Yves Saint Laurenta i Lehman Brothers.

Nadchodząca aukcja będzie okazją do zakupu wybitnych dzieł. Sztuka stanowi stabilną lokatę i jest coraz częściej wybierana jako alternatywne do giełdy źródło inwestowania. Tą myślą kierowaliśmy się przy doborze obiektów do katalogu – duża część z nich stanowić może dobrą inwestycję. Co znamienne dla tej aukcji, ceny wywoławcze ustaliliśmy na niskim poziomie, często jest to nawet ¼ wartości rynkowej dzieła, dzięki czemu to rynek będzie miał możliwość wycenić  obrazy, które od wielu lat nie pojawiały się w obrocie.

Wśród perełek w ofercie warto wymienić chociażby dwa obrazy Meli Muter – kubizujący „Akt” oraz wspaniałe „Macierzyństwo”, a także kubistyczną martwą naturę Henryka Haydena, prace Jana Tarasina czy Henryka Stażewskiego. Prace Meli Muter cieszą się zainteresowaniem w kraju i na świecie; z kolei porównywalna do aukcyjnej praca Haydena kilka lat temu w Nowym Jorku wylicytowana została za równowartość 500 tys. (1 grudnia zaczniemy od 250 tys. zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Juliusz Windorbski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Pierwsza taka aukcja