Czytasz dzięki

Pierwsze działki pod drewniane domy

opublikowano: 03-03-2020, 22:00

Rządowa spółka zbuduje pierwsze ekoosiedla w stolicach dwóch województw — właśnie kupiła pod nie działki.

Łódź i Białystok — to tutaj staną pierwsze polskie ekodomy w ramach rządowego projektu budowy domów i mieszkań z drewnianych prefabrykatów, który jest częścią programu Mieszkanie+. To inwestycje specjalnie powołanej w tym celu spółki Polskie Domy Drewniane (PDD), która — jak nieoficjalnie dowiedział się „Puls Biznesu” — właśnie kupiła na komercyjnym rynku pierwsze działki.

Zobacz także

— PDD kupiły dwa z czterech gruntów planowanych na pierwszą połowę roku. Pozostałe dwie transakcje będą sfinalizowane jeszcze w marcu. Pierwsze projekty to Łódź i Białystok — na początek będzie to 30 lokali, a do końca roku PDD zacznie budowę jeszcze 70 — mówi źródło „PB” związane ze spółką.

To oznacza, że spółka zamierza zbudować 100 lokali (zarówno domów jednorodzinnych, jak też mieszkań w blokach) jeszcze w tym roku. W lutym tego roku członkowie zarządu PDD w wywiadzie dla „PB” informowali, że te cztery inwestycje pochłoną 30 mln zł, które spółka pokryje z własnychzasobów i prawdopodobnie z kredytów bankowych. Trwają procedury wyboru kolejnych działek. Wstępnie spółka jest zainteresowana kilkunastoma nieruchomościami na rynku komercyjnym.

Planuje też pierwsze inwestycje na działkach z Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), który jest bankiem publicznej ziemi, należącej do spółek skarbu państwa i samorządów. Celem PDD jest wypromowanie w Polsce do budowy domów i bloków technologii prefabrykatów z wysokojakościowego drewna jako alternatywy dla tradycyjnego budownictwa, a także dla prefabrykatów, których elementy konstrukcyjne są wykonane z innych materiałów. Zdaniem wielu ekspertów drewniane prefabrykaty pozwalają skrócić czas budowy, a co za tym idzie — obniżyć koszty pracownicze.

Dzisiaj rodzimi producenci wysyłają je głównie do Skandynawii. W przyszłości PDD będzie budować całe ekoosiedla na gruntach skarbu państwa i samorządów. Nie wyklucza też inwestycji wspólnie z prywatnymi deweloperami. Część mieszkań i domów PDD będzie sprzedawana komercyjnie, a część będzie przeznaczona na program Mieszkanie+, czyli na wynajem z opcją dojścia do własności. Z takich mieszkań będą mogły korzystać rodziny, które nie mają jeszcze własnych czterech kątów, osiągają określony poziom dochodów, ale nie stać ich na kredyt hipoteczny.

Henryk Kowalczyk, były minister środowiska, zapowiadał kilka lat temu, że polityka rządu przyczyni się do obudzenia niszowego rynku budowy domów z drewnianych prefabrykatów, a w technologii będzie powstawało kilka tysięcy domów rocznie — mówił o 5 tys. domów już w 2019 r. Spółka PDD, należąca do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska, została jednak zarejestrowana dopiero we wrześniu 2019 r.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane