Pierwsze ekoosiedle zazieleni się w Jaworznie

opublikowano: 23-04-2019, 22:00

Inwestycja zaplanowana w Jaworznie może w czwórnasób powiększyć liczbę zielonych mieszkań w Polsce

St. Paul’s Developments Polska rozpoczął pierwszą w naszym kraju certyfikację BREEAM Communities osiedla SILO mającego powstać w Jaworznie. Ten rodzaj BREEAM służy poprawie społecznych, środowiskowych oraz ekonomicznych aspektów większych obszarów miejskich, tj. osiedli czy dzielnic. Po uzyskaniu certyfikatu przez tę inwestycję liczba zielonych budynków mieszkalnych w Polsce wzrosłaby z 28 obecnie do ponad 100. Dotychczas tylko nieliczni deweloperzy mieszkaniowi interesowali się certyfikatami ekologicznymi dla swoich inwestycji — kupujących własne M interesują głównie lokalizacja, cena, standard. W przypadku biur klasy A, nowoczesnych magazynów czy galerii handlowych certyfikaty w systemach BREEAM, LEED, DGBN czy HQE są już w Polsce standardem — świadczą o oszczędnym gospodarowaniu energią czy wodą oraz przyjaznym oddziaływaniu na środowisko naturalne.

GRUNT TO EKOLOGIA:
GRUNT TO EKOLOGIA:
Połowę powierzchni osiedla SILO w Jaworznie, ubiegającego się o certyfikat BREEAM Communities, ma stanowić zieleń.
Fot. ARC

Są też zdrowsze dla przebywających w nich ludzi. To wszystko sprawia, że budynki z certyfikatami łatwiej wynająć i sprzedać. Segment mieszkaniowy, który wśród wszystkich ekobudynków stanowi obecnie 4,3 proc., ma szansę na coraz większy udział. W roku ubiegłym stanowił tylko 2,4 proc. ogółu.

— Dwadzieścia lat temu nieliczni z nas mieli samochody z klimatyzacją, a dziś to standard. Przypuszczam, że podobnie będzie z certyfikowanymi mieszkaniami. Porównując mieszkanie z miejscem pracy — energooszczędnym, doświetlonym, zapewniającym zdrowe powietrze i odpowiednią akustykę biurem — często zaczynamy zwracać uwagę na ekocertyfikaty, które do tej pory znaliśmy z budynków biurowych — mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Commercial Development Europe.

Przyznaje, że obecnie klient mając do wyboru za te same pieniądze wyższe standardy ekologiczne, oznaczające przeważnie wyższą jakość, albo większy metraż mieszkania, wybierze raczej dodatkowe metry kwadratowe. Uważa jednak, że czas zmieni te priorytety.

Ogród zamiast cementowni

Inwestycja w Jaworznie zakłada wybudowanie 2,5 tys. mieszkań na terenie 20 ha działki po byłej cementowni. Dom może tam znaleźć docelowo ok. 5 tys. osób. Połowę powierzchni osiedla ma stanowić zieleń. Deweloper szacuje wstępnie, że realizacja podzielona na etapy może potrwać do 2035 r.

— Zostaną wydzielone przestrzenie prywatne i ogólnodostępne oraz główne strefy funkcjonalne osiedla sprzyjające integracji mieszkańców w różnym wieku, tj. tereny rekreacyjne, sportowe, związane z edukacją i kulturą, wielofunkcyjne place. Dodatkowym atutem miejsca będzie wykorzystanie zasobów leśnych i wodnych do celów krajobrazowych i rekreacyjnych — mówi Dominik Darasz, partner biura architektonicznego Horizone Studio, odpowiedzialnego za opracowanie projektu SILO w Jaworznie.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W projekcie nie ma zamkniętych enklaw — zamiast zabudowy kwartałowej mają powstać otwarte zielone podwórka z kompostownikami, grządkami i sadami drzew owocowych łączące się z sąsiednimi lasami. Wzdłuż potoku Łużnik, ze stawem i rozlewiskiem, powstanie zielona oś osiedlazaprojektowana jako park rzeczny, który wnikać ma pomiędzy zabudowę w głąb dzielnicy. Między budynkami powstaną ścieżki i oczka wodne, które wraz z zielenią utworzą naturalny filtr powietrza.

— Tworząc koncepcję, zastanawialiśmy się najpierw nad przebiegiem ulic, natężeniem ruchu i miejscami, w których powinien być spowolniony, uwzględniając obszary na funkcje mieszkaniową, usługową czy rekreacyjną, która zajmie aż 2 ha. Dopiero później planowaliśmy zabudowę tak, aby harmonijnie wpisała się w cały ten obszar — mówi Anna Banaś, prezes St. Paul’s Developments Polska.

Wśród rozwiązań proekologicznych zaplanowano wykorzystanie zielonej energii, a budynki mają być wykonane w technologii o znacznie zmniejszonym zapotrzebowaniu na nią. Deszczówka z zielonych dachów trafi do lokalnych zbiorników wodnych. Ścieżki rowerowe, dostępność komunikacji publicznej i stanowiska do ładowania baterii w samochodach elektrycznych mają wpłynąć na zmniejszenie emisji spalin.

Kolej na kolej

Jaworzno, powszechnie kojarzone bardziej z elektrownią niż ekologią, kibicuje zielonym planom dewelopera, pokazującym, że miasto jest przyjazne dla ludzi. Szansę na sukces zwiększa znajdująca się w pobliżu stacja Jaworzno-Szczakowa, leżąca na remontowanej trasie kolejowej z Drezna do Kijowa, przez którą kursować będzie Szybka Kolej Aglomeracyjna łącząca Kraków i Katowice. Do pracy w centrum Krakowa być może już w 2021 r. będzie można nią dojechać w ciągu 40 minut, a do Katowic w kwadrans.

— Obecnie osiedle SILO to dopiero pomysł, ale jeśli zostanie zrealizowany, dobrze się wpisze w założenia rozwoju Jaworzna. Według prognoz demograficznych potrzebnych nam będzie 5 tys. nowych mieszkań, więc zrealizowanie tylko tego osiedla zaspokoi połowę przewidywanych potrzeb. Nie bez znaczenia jest też wzmocnienie poprzez planowaną inwestycję wizerunku Jaworzna jako miasta zielonego, zachęcającego do zamieszkania tu — mówi Teobald Jałyński, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane