Pierwszy raport o rewitalizacji

opublikowano: 19-02-2018, 22:00

W głównych miastach programy rewitalizacji obejmują ponad 8,7 tys. hektarów i setki tysięcy mieszkańców.

W Polsce historyczne budynki coraz częściej zyskują nowe funkcje, wygląd, dodatkowe powierzchnie i nowoczesne wyposażenie. Pietyzm wobec ich historycznej wartości wiąże się z potrzebami współczesnymi.

W sposób systemowy

Aktualną sytuację tego typu nieruchomości przedstawiono w pierwszym raporcie „Rewitalizacje i modernizacje w Polsce. Luty 2018”, wydanym przez Inicjatywę Drugie Życie Budynków. W publikacji szczególnie dużo miejsca poświęcono działaniom podejmowanym przez władze miast, które traktują problem w sposób systemowy zgodnie z ustawą o rewitalizacji z 2015 r. Ma ona zastosowanie w stanie kryzysowym z powodu koncentracji takich zjawisk, jak degradacja społeczna (bezrobocie, ubóstwo itp.), gospodarcza, środowiskowa, przestrzenno-funkcjonalna czy techniczna. W takiej sytuacji powstają gminne programy rewitalizacji, które mogą być dofinansowane z programów unijnych, budżetu państwa i samorządów. Największe znane projekty rewitalizacji dotyczą centrum Łodzi i warszawskiej starej Pragi. W planach na najbliższe lata będą kontynuowane działania w Poznaniu (około 2462 ha, 114 tys. mieszkańców), Łodzi (około 1783 ha, 152 tys. mieszkańców), Warszawie (około 1423 ha, 130 tys. mieszkańców), Katowicach (około 1387 ha, 70 tys. mieszkańców), Krakowie (około 850 ha, 77 tys. mieszkańców), Gdańsku (około 504 ha, 33 tys. mieszkańców) i Wrocławiu (około 312 ha, 61 tys. mieszkańców).

— Skalę rynku rewitalizacji w Polsce pokazują też ponoszone na nią wydatki. W latach 2007-13 z budżetu publicznego i dofinansowania z pieniędzy UE wydano na to 8,5 mld zł. W kolejnej perspektywie na lata 2014-20 na te cele zaplanowano 25 mld zł — mówi Marlena Kosiura, współautorka raportu i ekspert Inicjatywy Drugie Życie Budynków.

Deweloperzy w zabytkach

Oprócz dużych programów realizuje się rewitalizacje punktowe,często związane z przystosowaniem pojedynczych budynków do nowej funkcji, np. kamienice, zamki i pałace często są adaptowane na hotele lub obiekty kultury. Jak wynika z analiz Inicjatywy Drugie Życie Budynków, duży wkład w odnowę zabudowań mają prywatne spółki deweloperskie. Wartość ich inwestycji sięga ponad 7 mld zł, biorąc pod uwagę tylko 29 projektów, które już realizują. W roku 2018, zgodnie z deklaracjami spółek deweloperskich, w Polsce zostanie oddanych około 316 tys. mkw. w wyniku realizacji 16 projektów obejmujących m.in. rewitalizację kilkudziesięcioletnich nieruchomości zwykle figurujących w gminnej ewidencji lub rejestrze zabytków.

Starzejące się biurowce

Odnawia się również budynki współczesne, szczególnie biurowce, które szybko się starzeją. Szacuje się, że w Warszawie jest ponad 30 proc. budynków starszych niż 15 lat. Ich właściciele starają się zatrzymać najemców przez mniej lub bardziej gruntowne modernizacje. Ogromny potencjał drzemie w nieruchomościach, które wystawione są na sprzedaż. Największe spółki mają ich prawie tysiąc. Najwięcej — ponad 320 — może zaoferować inwestorom firma Nieruchomości Orange. Są to dawne zabudowania Telekomunikacji Polskiej, nie tylko zabytkowe, zazwyczaj w centrach miast.

— To właśnie zebranie danych o potencjale budynków, którym można nadać drugie życie, było w opracowaniu raportu najtrudniejsze. Oferta budynków do kupienia i modernizacji jest o około 20 proc. mniejsza niż kilka lat temu. Wcześniej nie budziły tak dużego zainteresowania deweloperów. Dziś z racji braku atrakcyjnych działek w centrach miast istniejąca zabudowa już nie odstrasza. Deweloperzy przestali się bać kupowania działek nawet z zabytkową zabudową objętą ochroną konserwatorską — ocenia Marlena Kosiura. © Ⓟ

8,5 mld zł Tyle wydano w Polsce na rewitalizację z budżetu publicznego i funduszy unijnych w latach 2007-13.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane