Pierwszy sklep ma spore powodzenie

Zbigniew Kazimierczak
16-12-2003, 00:00

Towary LPP sprzedają się na Ukrainie tak dobrze, że spółka zamierza otworzyć tam pięć kolejnych sklepów.

Od miesiąca na Ukrainie działa pierwszy sklep gdańskiego producenta odzieży LPP, znanego głównie z marki Reserved.

— Sprzedaż idzie tam lepiej niż oczekiwaliśmy — mówi Dariusz Pachla, wiceperezes LPP.

Deweloperzy się spóźniają

Giełdowa spółka planowała, że do końca roku otworzy na Ukrainie trzy placówki, ale projekt ten może ulec niewielkiemu opóźnieniu.

— Jesteśmy uzależnieni od deweloperów. Dwa sklepy będą się bowiem mieścić w centrach handlowych, a jeden na ulicy — tłumaczy Dariusz Pachla.

Wszystko wskazuje na to, że po pierwszym sklepie we Lwowie, dwa kolejne powstaną w Kijowie — jeden na przełomie roku, a drugi w końcu stycznia. W Europie Środkowo-Wschodniej LPP ma 16 salonów, m.in. w Pradze, Moskwie i Budapeszcie. Ekspansję na zachód zaplanowano na koniec 2004 r., a pierwszym celem ma być Berlin.

Dziewiczy rynek

Zdaniem wiceprezesa LPP, jedną z głównych przyczyn sukcesu jest niewielka konkurencja.

— Na Ukrainie warto zainwestować, potrzeby są duże, ale z powodu biurokracji i różnych innych urzędowych czynników wiele firm nie może na to się zdecydować — tłumaczy Dariusz Pachla.

Dodaje, że choć 50-milionowa ludność Ukrainy jest biedniejsza od polskiej, to i tak jest tu ogromne pole dla biznesu.

LPP szacuje, że trzy ukraińskie sklepy mogą zanotować w przyszłym roku przychody na poziomie kilkunastu milionów złotych. To niewiele jak na firmę (BDM PKO BP szacuje przyszłoroczną sprzedaż na ponad 500 mln zł), ale to dopiero początek ekspansji.

— Jeśli wszystko będzie szło tak jak obecnie, pod koniec przyszłego roku prawdopodobnie otworzymy na Ukrainie pięć kolejnych sklepów — dodaje wiceprezes LPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Pierwszy sklep ma spore powodzenie