Pierwszy supermarket z przeterminowaną żywnością

opublikowano: 23-02-2016, 09:59

W Danii ruszył pierwszy supermarket, w którym oferowana jest żywność lekko przeterminowana i w uszkodzonych opakowaniach, która normalnie trafiłaby na śmietnik.

Supermarket WeFood powstał w Kopenhadze z inicjatywy charytatywnej organizacji pozarządowej Folkekirkens Nødhjælp (DanChurchAid), która sprzeciwia się marnowaniu żywności. W inauguracyjnym otwarciu brali udział m.in. księżniczka Marie oraz minister ds. żywności i środowiska. Jak podkreślono, supermarket nie jest skierowany jedynie do osób o niższych dochodach, ale do wszystkich, dla których nie jest obojętny problem marnowania żywności.

Grzegorz Kawecki

WeFood oferuje szeroką gamę produktów, m.in. pieczywo, owoce, warzywa, nabiał, mięso, żywność mrożoną i suszoną.  Ceny są o 30-50 proc. niższe niż w zwykłych supermarketach. W supermarkecie pracują wolontariusze. Całe uzyskane pieniądze są przekazywane na działalność  Folkekirkens Nødhjælp w najbiedniejszych krajach świata.

Każdego roku w Danii na śmietnik trafia 700 tys. ton żywności pomimo iż Duńczycy zdołali zmniejszyć jej marnowanie o 25 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.dk

Polecane