Pilnie potrzebna interpretacja

Mira Wszelaka
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Urzędy skarbowe mogą wykorzystać niejasności w sprawie opodatkowania VAT-em umów o pracę — ostrzegają organizacje przedsiębiorców.

Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Jestem zdziwiony i oburzony. Na pewno będziemy protestować. Mieliśmy zwarty system, to zaczęto przy nim majstrować. Opodatkowanie pracy rujnuje kodeks pracy i jest niedopuszczalne. Ten chaos zaczyna być nie do ogarnięcia. Mam wrażenie, że to jakieś balony próbne wypuszczane w sezonie ogórkowym.

Wiesław Zawadzki, szef zespołu ekspertów BCC

Gdyby w ten sposób interpretowano przepisy, byłoby to robienie z prawa karykatury. Poza wykładnią gramatyczną jest jeszcze wykładnia celowości regulacji. Nie stosuje się bowiem prawa niezgodnie z przeznaczeniem. W tej sytuacji nikt rozsądny nie powinien przyjmować niekorzystnej interpretacji.

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Dostrzegliśmy już ten problem i właśnie przygotowujemy nasze stanowisko. Potrzebna jest jednoznaczna interpretacja przepisów, ale nie sądzę, by opodatkowanie niektórych umów o pracę było intencją twórców tego prawa. Zmiany zapisów są konieczne, bo niejasności są niebezpieczne i mogą być wykorzystywane przez niektóre urzędy skarbowe.

Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

Nie kruszyłbym kopii o interpretacje. Myślę, że pomysłodawca nie chciał opodatkowywać umów o pracę. To, że eksperci doszukali się takiej możliwości, świadczy, że musimy pilniej przyglądać się tworzeniu prawa. Z pewnością będziemy prosili komisję sejmową, by posłowie doprecyzowali zapis. Przypominam też, że w pakiecie podatkowym mamy do czynienia z mnóstwem niejasnych skojarzeń i interpretacji.

Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan

Wszelkie różnice interpretacyjne muszą być rozstrzygnięte przed wejściem w życie przepisów. Prawo musi być jednoznaczne, bo jeżeli takie nie jest, pozostawia margines uznaniowości urzędnikom, a to bardzo niebezpieczne. Twórcy takiej ustawy muszą mieć świadomość, że przepisy o opodatkowaniu pracy uderzą szczególnie w rzeszę członków rad nadzorczych, którzy nie są zatrudnieni na umowę o pracę, ale nie prowadzą także działalności gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy