Czytasz dzięki

PineBridge zmienia szyld i jedzie dalej

opublikowano: 18-09-2018, 10:00

Fundusz, który jest akcjonariuszem m.in. z Orła Białego, TMS Brokers i Integera, zmienił właściciela, nazwę i inwestorów, ale nie zarządzających.

Fundusze private equity nie tylko kupują i sprzedają spółki portfelowe - czasem same idą pod młotek. W ogłoszonej we wtorek, ale zrealizowanej w połowie lipca transakcji fundusz PineBridge New Europe Partners II, który jest znaczącym akcjonariuszem kilku dużych polskich spółek, został przejęty przez nowy fundusz inwestycyjny. Nabywcy doradza zespół ForeVest Capital, czyli... dawnych zarządzających PineBridge. Największym inwestorem nowego funduszu została notowana na giełdzie w Londynie Intermediate Capital Group.

Pierre Mellinger i Artur Haze (z prawej) to polowa zespołu zarządzającego ForeVest Capital Partners. Poszli na swoje i chcą rozwinąć skrzydła.
Zobacz więcej

Szczęśliwa czwórka

Pierre Mellinger i Artur Haze (z prawej) to polowa zespołu zarządzającego ForeVest Capital Partners. Poszli na swoje i chcą rozwinąć skrzydła. Marek Wiśniewski

- Stworzono nowy fundusz, który przejął inwestycje Pinebridge NEP II. Cześć naszych starych inwestorów została z nami, większa część zdecydowała się na wypłatę gotówki, ale jednocześnie przyciągnęliśmy nowy kapitał. To pozwala nam pracować nad naszym portfolio, budować jego wartość i rozwijać biznesy przez następnych parę lat. Nasz horyzont inwestycyjny jest teraz dłuższy o 2-4 lata i możemy zainwestować kolejne pieniądze w spółki portfelowe, jeśli będą tego potrzebowały – mówi Artur Haze, partner zarządzający ForeVest Capital. 

Nowy fundusz stał się znaczącym akcjonariuszem czterech polskich spółek, w tym jednej, które jest notowana na warszawskiej giełdzie. Ma pakiet kontrolny w Orle Białym, produkującym ołów rafinowany i zajmującym się recyklingiem zużytych akumulatorów ołowiowych. To 60,55 proc. akcji, wycenianych obecnie na 106 mln zł. Na początku 2013 r. PineBridge NEP II objął też za 105 mln zł dużą emisję akcji Work Service. Obecnie ma 21 proc. walorów tej spółki, ale pakiet - po dużych spadkach notowań - jest wart zaledwie 13,4 mln zł i według naszych ustaleń nie był elementem transakcji. 

Poza tym PineBridge NEP II był – a nowy fundusz stał się – głównym akcjonariuszem foreksowego brokera TMS Brokers oraz zajmującej się pośredniczeniem w pracy dla opiekunów i opiekunek osób starszych spółki Promedica Care. 

Do tego dochodzi mniejszościowy pakiet w paczkomatowym Integerze, kontrolowanym przez fundusz Advent, objęty w zamian za udziały w spółce easyPack, która miała budować europejską sieć paczkomatów. PineBridge w 2012 r. włożył w nią 50 mln EUR, a potem uczestniczył w podwyższeniach kapitału. Fundusz był też niegdyś inwestorem Czerwonej Torebki, od której odkupił sieć sklepów Małpka Express, będącą obecnie w restrukturyzacji.

Więcej o strategii ForeVest Capital wobec polskich spółek portfelowych oraz o planowanych nowych inwestycjach funduszu w środę w „PB”. 

 

Aktualizacja 18:20

W pierwotnej wersji artykułu podano, że nowy fundusz stał się znaczącym akcjonariuszem Work Service, pakiet akcji w tej spółce wciąż jednak pozostaje w portfelu PineBridge.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane