PIP ostro ruszy na 35 tys. firm

opublikowano: 29-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy chce dokonać 60 tys. kontroli. Na jej celowniku są: budowlanka, legalność zatrudnienia, wypłaty, handel w niedzielę.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są priorytety inspekcji pracy na przyszły rok
  • jakie branże muszą szczególnie się pilnować

W przyszłym roku kierownictwo Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) zamierza uruchomić akcje kontrolne na szeroką skalę. Główne uderzenie ma być skierowane na budowlankę. PIP zamierza objąć skrupulatnym nadzorem 100 budów o szczególnym znaczeniu, a na 900 placach budów zostaną przeprowadzone kontrole zapobiegające zagrożeniom wypadkowym.

W 240 przedsiębiorstwach chemicznych planowane są inspekcje pod kątem przestrzegania przepisów BHP. Wzmożony nadzór ma objąć 51 firm z różnych branż, w których istnieje duże ryzyko przekraczania dozwolonych norm czynników szkodliwych dla zdrowia.

Inspektorzy sprawdzą także bezpieczeństwo pracy w przedsiębiorstwach. Przyjrzą się maszynom, urządzeniom, wyrobom pirotechnicznym i środkom ochrony osobistej. Na baczności muszą się mieć firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne.

Priorytetem inspekcji będzie również legalność zatrudnienia (praca na czarno, warunki pracy i płacy niezgodne z umową). Pod lupą znajdą się szczególnie firmy zatrudniające cudzoziemców, głównie z Ukrainy, agencje zatrudnienia i agencje pracy tymczasowej.

Firmy transportowe muszą spodziewać się inspekcji w zakresie przepisów o delegowaniu pracowników (kierowców) w transporcie międzynarodowym (tzw. pakiet mobilności). W 50 wielkich placówkach handlowych oraz w 300 mniejszych PIP zamierza sprawdzać przestrzeganie zakazu handlu w niedziele i święta. Kontrolerzy nastawiają się też na badanie przestrzegania regulacji o czasie pracy i wypłacie wynagrodzeń. „Są to najczęściej naruszane unormowania. W tym obszarze przewidujemy 2 tys. kontroli” — czytamy w planie działań PIP.

Inspekcja przyjrzy się również przestrzeganiu zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy. Chodzi o pracę na umowę zlecenia czy o dzieło w warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę (dyspozycyjność i nadzór pracodawcy) w celu np. ominięcia przepisów prawa pracy lub ograniczenia składek na ZUS.

W przyszłym roku PIP chce dokonać 60 tys. kontroli (w 2022 r. 52 tys.) w 35 tys. firm (w 2022 r. 30 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane