PiS za podwyżkami

Jarosław Królak
19-07-2006, 00:00

Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze rządowy plan podwyżki od 1 września akcyzy na oleje opałowe i autogaz.

W piątek w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zwiększającej podatek akcyzowy na oleje opałowe i gaz służący do napędu pojazdów. Wiadomo już, jak zachowają się wobec tego pomysłu Zyty Gilowskiej, byłej minister finansów, posłowie PiS. Zagłosują za podwyżkami.

— Nasz klub zdecydował się poprzeć ustawę podnoszącą od 1 września akcyzę na oleje opałowe i gaz płynny — mówi proszący o anonimowość czołowy polityk PiS.

Wygląda na to, że w tej sprawie będzie poważny zgrzyt w koalicji rządzącej.

Janusz Maksymiuk, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Samoobrony, poinformował „PB”, że jego partia zamierza zagłosować przeciwko podwyżkom akcyzy. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, to projekt rządu Kazimierza Marcinkiewicza nie wejdzie w życie. Sprzeciw wobec niego deklarują także PO oraz SLD.

— Nie zgadzamy się na wyższą akcyzę — mówi Zbigniew Chlebowski, wiceszef klubu PO. Tak samo powiedział nam Jerzy Szmajdziński, szef klubu SLD.

W takiej sytuacji głosy tylko posłów PiS i LPR nie wystarczą, a projekt trafiłby do kosza. Wszystko więc w rękach posłów Samoobrony. Jeżeli dotrzymają słowa, to podwyżek akcyzy nie będzie. Jednak taka decyzja Samoobrony oznaczałaby wystąpienie przeciwko decyzji rządu, którego wicepremierem jest Andrzej Lepper. Dlatego trudno wykluczyć, że w ostatniej chwili Samoobrona zmieni zdanie.

Akcyza na oleje opałowe ma wzrosnąć z obecnych 233 zł za tysiąc litrów do 1139 zł. Będzie więc wyższa niż podatek na oleje napędowe (1048 zł). Eksperci alarmują, że doprowadzi to do zaniku rynku olejów opałowych, bankructw firm i wzrostu bezrobocia.

Akcyza na autogaz ma wzrosnąć z obecnych 696 zł za tysiąc kg do 1000 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PiS za podwyżkami