PiS zarzuca rządowi bezczynność ws. reformy emerytalnej, MPiPS ma harmonogram prac

DI, PAP
01-02-2008, 15:52

PiS uważa, że rząd pilnie musi zająć się ustawami kończącymi reformę emerytalną i zarzuca mu bezczynność. Tymczasem MPiPS informuje, że trwają prace nad odpowiednimi projektami i został określony ich harmonogram.

Piątkowa "Rzeczpospolita" napisała o liście, który posłowie PiS mają zamiar wysłać do premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka. W liście ma się znaleźć zarzut bezczynności rządu przy przygotowywaniu ustaw kończących reformę emerytalną.

W odpowiedzi, ministerstwo pracy zamieściło w piątek na stronie internetowej informację o działaniach związanych z zakończeniem reformy emerytalnej. Jak podkreśla, jednym z głównych zadań resortu jest zakończenie reformy systemu ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z planem prac rządu, wszystkie projekty ustaw, które kończą budowanie ram prawnych nowego systemu emerytalnego, mają być przedłożone do parlamentu w pierwszym półroczu 2008 r.

Resort pracuje nad trzema projektami dotyczącymi reformy. Projekt dotyczący wypłaty emerytur z otwartych funduszy emerytalnych (przygotował go jeszcze rząd PiS - PAP) pod koniec ubiegłego roku trafił do konsultacji społecznych i zgłoszono do niego prawie 700 uwag. Według resortu, "przedstawiony projekt zakładał jawną dyskryminację kobiet, poprzez zróżnicowanie stawek emerytur w zależności od płci". Ostateczny projekt po uwzględnieniu uwag ma być zaprezentowany do końca lutego.

Natomiast projekt dotyczący ujednolicenia sposobu określania wysokości rent i emerytur został skierowany do kancelarii premiera. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, projekt trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych, "czego należy oczekiwać w ciągu najbliższych dni".

Z kolei projekt ustawy o emeryturach pomostowych zostanie przedstawiony partnerom społecznym w lutym i będzie przedmiotem uzgodnień w Komisji Trójstronnej.

Jak powiedziała w piątek posłanka PiS, była minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska w rozmowie z TVN 24, list jest skierowany do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który jest także szefem Komisji Trójstronnej, "i w oczywisty sposób do premiera Donalda Tuska, który bezpośrednio nadzoruje ZUS".

"Aby nie dopuścić do załamania się sytemu emerytalnego za 20 lat rząd musi dziś pilnie zająć się ustawą o zakładach emerytalnych, regulacjami dotyczącymi rent oraz emeryturami pomostowymi - uważa Kluzik-Rostkowska. Według niej, rząd nie ma jasnej wizji w tym zakresie.

Była minister pracy zwróciła uwagę, że projekt ustawy o zakładach emerytalnych rząd Donalda Tuska dostał w spadku po poprzednikach. "To jest ustawa przygotowana przez nas i myśmy specjalnie zostawili tę ustawę na poziomie komitetu Rady Ministrów po to, żeby następny rząd mógł po nią sięgnąć jak po swoją, wysłać na Radę Ministrów i wysłać do parlamentu" - powiedziała Kluzik- Rostkowska.

Według posłanki PiS regulacje dotyczące rent powinny być zmienione z uwagi na planowane na początek 2009 r. rozpoczęcie wypłat emerytur z OFE. "Będziemy mieli nowe emerytury i stare renty i może się okazać, że wszyscy będziemy chcieli przechodzić na renty tuż przed przejściem na emeryturę, bo te renty będą wyższe niż przyszłe emerytury" - uważa Kluzik-Rostkowska.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PiS zarzuca rządowi bezczynność ws. reformy emerytalnej, MPiPS ma harmonogram prac