Piszą o nas

DI
opublikowano: 28-01-2011, 00:00

Gdy opozycyjne PiS mało co interesuje poza katastrofą smoleńską, Leszek Balcerowicz i inni ekonomiści faktycznie przejęli w Polsce rolę politycznej opozycji.

"Financial Times", 27.01.2011 r.

Brytyjski tygodnik zauważa, że powodem ostatniej krytyki rządu ze strony byłego ministra finansów i szefa NBP są plany zmian w systemie emerytalnym. "Balcerowicz i inni ekonomiści ostrzegają, że zmiany w systemie emerytalnym zmniejszą i tak już niski wskaźnik oszczędności gospodarstw domowych sięgające niespełna 5 proc. PKB i spowodują, że Polska stanie się jeszczebardziej zależna od zagranicznych inwestorów nabywających polskie obligacje, ponieważ prywatne fundusze emerytalne będą mieć mniej pieniędzy, by je kupować" — czytamy w "FT".

Autorzy wskazują ponadto, iż określenie przez Donalda Tuska zmian w OFE jako "najmniej bolesnych społecznie" stało się "rodzajem lejtmotywu rządu, z pozoru przyjaznego biznesowi, choć unikającego działań pociągających za sobą wysoki polityczny koszt".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane