PKB odbije do 3,4 proc.

opublikowano: 06-04-2021, 18:04

PKB powróci do poziomu sprzed pandemii w trzecim kw. 2021 r., przewidują analitycy S&P Global Ratings.

Mimo że gospodarka odczuwa skutki trzeciej fali pandemii, Polska wraca na ścieżkę ożywienia gospodarczego - wynika z raportu agencji S&P Global Ratings. Z uwagi na oczekiwany spadek produkcji w pierwszym kwartale, S&P zrewidowało swoją prognozę w dół o 0,4 pkt proc. PKB w 2021 r. wyniesie 3,4 proc., ale podtrzymanie prognozy uzależnione jest od postępowania szczepień. Polska powinna osiągnąć poziom wzrostu gospodarczego sprzed pandemii w trzecim kwartale jako jedno z pierwszych państw w regionie.

Na poprawę sytuacji wpływać będą wzmacniający się popyt wewnętrzny, dotacje z UE oraz odbicie gospodarcze w innych państwach europejskich.

Autorzy raportu oceniają, że obecnie poprawie sytuacji gospodarczej sprzyjają rządowe programy pomocowe udzielone w 2020 r., które przyczyniły się do ograniczenia liczby upadłości i wspierały ratowanie miejsc pracy. Pozytywny wpływ mają również: charakterystyka polskiej gospodarki, która została oceniona jako zróżnicowana i konkurencyjna, dostęp do kapitału ludzkiego, a także dobra kondycja systemu bankowego. Nie bez znaczenia pozostają unijne dotacje, które zostaną udzielone Polsce w ramach Planu Odbudowy dla Europy.

Mimo dużego obciążenia fiskalnego dług publiczny pozostanie na umiarkowanym poziomie. S&P szacuje, że deficyt budżetowy za 2020 r. wyniesie 8,5 proc. PKB. Silny eksport oraz płynny kurs złotego umożliwią gospodarce dostosowanie się do ewentualnych wstrząsów zewnętrznych w przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane