PKO BP nie potrzebuje już pomocy NBP

Administrator
opublikowano: 11-01-2002, 21:07

PKO BP osiągnął lepsze wyniki finansowe niż się spodziewano, w związku z czym NBP nie przedłużył umowy o udzielaniu mu pomocy, dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. - PKO BP osiągnął dużo lepsze wyniki za 2001 r. niż zakładał plan naprawczy, w związku z tym zarząd NBP podjął decyzję o nieodnowieniu umowy dotyczącej pomocy PKO BP – powiedział anonimowy informator PAP.

PKO BP osiągnął lepsze wyniki finansowe niż się spodziewano, w związku z czym NBP nie przedłużył umowy o udzielaniu mu pomocy, dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

- PKO BP osiągnął dużo lepsze wyniki za 2001 r. niż zakładał plan naprawczy, w związku z tym zarząd NBP podjął decyzję o nieodnowieniu umowy dotyczącej pomocy PKO BP – powiedział anonimowy informator PAP.

Dzięki tej decyzji NBP, twierdzi informator agencji, może dojść do ujednolicenia reguł dotyczących rezerw obowiązkowych odprowadzanych przez banki.

- Wyniki finansowe PKO BP były argumentem za eliminowaniem wyjątków i wprowadzaniem jednolitości reguł stosowanych do wszystkich – powiedział proszący o anonimowość rozmówca agencji.

Twierdzi on również, że nieprzedłużenie umowy może wpłynąć negatywnie na zyski osiągane przez PKO BP. Uważa jednak, że pozytywnie wpłynie na wynik finansowy NBP, który trafia do budżetu państwa.

- Kondycja PKO BP jest bardzo dobra. Szacujemy, że zysk na koniec roku 2001 wyniesie 1,1 mld zł. Jedna trzecia z tej kwoty uzyskana została dzięki pomocy NBP. Gdyby nie było pomocy, zysk wyniósłby prawie 700 mln zł. A więc i tak byłby duży – dowiedział się PAP w biurze prasowym PKO BP.

W ramach dwuletniego programu naprawczego, NBP pomagał PKO BP kupując jego niskooprocentowane obligacje o wartości 3,2 mld zł, zwalniając go z konieczności odprowadzania części rezerw obowiązkowych. PKO BP otrzymał również 600 mln zł preferencyjnej pożyczki z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKO BP nie potrzebuje już pomocy NBP