PKO BP rośnie najszybciej

KA
opublikowano: 10-07-2012, 00:00

Flauta na giełdzie nie przyciąga klientów do biur maklerskich. A przynajmniej nie do wszystkich.

Na koniec czerwca działający w Polsce brokerzy prowadzili nieco ponad 1,5 mln rachunków papierów wartościowych. To dokładnie o 2731 więcej — niecałe 0,2 proc. — niż w połowie 2011 r. Nadal najwięcej rachunków prowadzi grupa Banku Pekao, wyprzedzając grupy BRE Banku i PKO BP. Razem mają 859,3 tys. kont, czyli 56,2 proc. ogółu otwartych. PKO BP notuje przy tym imponującą dynamikę pozyskiwania nowych klientów. W ciągu roku przybyło mu ich 43,3 tys.

W liczbach bezwzględnych, jak i w stosunku do liczby klientów sprzed roku był to największy wzrost wśród wszystkich grup finansowych prowadzących przynajmniej 1 proc. ogółu rachunków. Grupa PKO BP prowadzi 180,1 tys. kont. Kolejnym z liczących się brokerów, któremu szybko przybywa klientów, jest Noble Securities. Od PKO BP dzieli go jednak przepaść. Roczna dynamikapozyskiwania klientów na poziomie 23,6 proc. przekłada się w jego przypadku na zaledwie 5,4 tys. nowych rachunków. Na koniec czerwca 2012 r. Noble Securities miało ich 28,1 tys. Widać więc, że grupa Leszka Czarneckiego zawdzięcza szybki wzrost niskiej bazie.

Takie samo podłoże przyrostu nowych kont było do niedawna w BM Alior Banku, ale mimo że jest już rynkowym średniakiem — ma 68 tys. klientów — udało mu się załapać do trójki najszybciej rozwijających się brokerów. Kto traci klientów?

Głównie Trigon DM. W ciągu roku ubyło mu 29,3 tys. kont, czyli ponad 22 proc. prowadzonych w połowie 2011 r. Trigon stał się więc najmniejszym z brokerów prowadzących przynajmniej 100 tys. rachunków. Wyprzedził go DM BZ WBK, który też nie może zaliczyć ostatniego roku do udanych. Stracił 6,5 proc. rachunków i prowadzi ich 118,6 tys. Trzecim najbardziej tracącym brokerem jest grupa Banku Pekao. W ciągu roku zamknęła ponad 5 proc. rachunków, czyli 20,6 tys. Nadal jednak obsługuje ponad 383 tys. kont i drugi w stawce BRE Bank wyprzedza pod tym względem o 87 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu