Plagiat tekstu – czego może żądać poszkodowana firma

opublikowano: 08-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przeprosiny, zadośćuczynienie, a nawet kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3. Jakie jeszcze mogą być skutki przypisywania sobie autorstwa cudzych treści?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czy powielanie tekstów bez wskazania autora jest plagiatem?
  • Jakie kary można ponieść za plagiat?
  • Jakie są rodzaje plagiatu?

W wielu branżach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstwa i jego promowanie bez obecności w internecie. Aby wykorzystać ją maksymalnie do rozwoju firmy, przedsiębiorcy decydują się na e-marketing. Wśród podejmowanych przez nich działań promocyjnych wymienić można reklamę usług na firmowej stronie internetowej. W tym celu firmy zamieszczają na swoich witrynach perswazyjne informacje handlowe, a coraz częściej również teksty blogowe. Jednak wraz z udostępnieniem treści na stronie internetowej pojawia się ryzyko wykorzystania ich przez inne podmioty.

Kopiowanie cudzych tekstów

Powielanie treści stworzonych przez inną osobę z przypisywaniem sobie ich autorstwa lub bez wskazania autora jest plagiatem. Wymienić można kilka jego rodzajów. Występuje plagiat jawny, który polega na przejęciu cudzego utworu i podpisanie go własnym nazwiskiem, oraz ukryty – gdy autor nie zostaje w ogóle podany. Plagiat może być całkowity – dochodzi do niego po przejęciu całej twórczości innego podmiotu, oraz częściowy, kiedy ma miejsce przejęcie autorstwa części dzieł.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że nikt nie może zamieszczać należących do nich tekstów na innych witrynach internetowych bez wskazania autora lub uzyskania uprzednio jego zgody. Powielanie treści narusza przepisy prawa autorskiego, wpływa negatywnie na wizerunek marki i odbija się niekorzystnie na rankingu strony firmowej w wyszukiwarce Google, dlatego przedsiębiorcy powinni dbać o swoje prawa i walczyć z tym procederem. Jak podkreślił Sąd Apelacyjny w Szczecinie w uzasadnieniu do wyroku z 21 września 2018 r. (sygn. akt I ACa 218/18), “utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności”.

Konsekwencje

Przedsiębiorca będący autorem treści powinien przede wszystkim żądać zaniechania udostępniania ich przez inną osobę. Poza tym może domagać się, aby sprawca złożył publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Za plagiat można ponieść również karę finansową. Jak wynika z treści art. 78 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, “jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub – na żądanie twórcy – zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny”.

Plagiat jest przestępstwem, za które sprawca ponosi odpowiedzialność wskazaną przez ustawodawcę w art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodne z nim: „kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane