Play spokojny o dywidendę

Zatoński Marcel
opublikowano: 28-02-2018, 22:00

Największy pod względem liczby klientów telekom w kraju w ubiegłym roku poprawił wyniki. Wysoka dywidenda nie jest zagrożona.

Czasem nawet biura maklerskie, oferujące akcje spółki przy okazji debiutu giełdowego, są zbyt pesymistyczne w szacowaniu jej potencjału. W lipcu ubiegłego roku, gdy Play wchodził na warszawską giełdę, DM PKO BP prognozował, że spółka zakończy rok 2017 r. z 6,63 mld zł przychodów i 2,26 mld zł skorygowanego zysku na poziomie EBITDA. W środę Play podał wyniki — i okazuje się, że poszło mu nieco lepiej.

Operator, który pod względem liczby klientów mobilnych jest numerem jeden w Polsce, miał w ubiegłym roku 6,67 mld zł przychodów operacyjnych, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Skorygowana EBITDA skoczyła natomiast o prawie 13 proc. rok do roku, 2,3 mld zł. Stało się tak, mimo, że w drugim półroczu Play, podobnie jak inni operatorzy,cierpiał z powodu zniesienia opłat dla klientów za roaming na terenie UE. W przypadku Playa przełożyło się to na obniżenie wyniku EBITDA o ponad 100 mln zł.

— Szacujemy, że w 2018 r. w efekcie podjętych przez nas działań, regulacje roamingowe na przestrzeni całego roku — a nie tylko sześciu miesięcy — obniżą wynik o podobną kwotę — mówi Jørgen Bang-Jensen, prezes Playa. Play podtrzymuje zapowiedzi sprzed debiutu, zgodnie z którymi w tym roku ma wypłacić akcjonariuszom 650 mln zł w postaci dywidendy. W przyszłym roku powinno być podobnie.

— Patrząc na nasze ogólne wyniki za 2017 r., jesteśmy spokojni o strategię oraz wyniki w 2018 r. mimo wpływu regulacji roamingowych oraz dalszego rozwoju sieci na terenie całego kraju. Z tego względu zamierzamy utrzymać nominalną wartość wypłaty dywidendy w 2019 r. na takim samym poziomie jak w 2018 r. — mówi Jørgen Bang- Jensen. Kurs akcji Playa na warszawskiej giełdzie, mimo zgodnych z oczekiwaniami wyników, podczas środowej sesji spadał o ponad 2 proc. i od początku grudnia (gdy Cyfrowy Polsat ogłosił przejęcie Netii) utrzymuje się poniżej poziomu z oferty publicznej. Spółka jest jednak wciąż wskaźnikowo wyceniana wyżej niż porównywalne telekomy z Europy Środkowej.

— Naszym zdaniem, wysoka dywidenda w przypadku Playa nie rekompensuje braku dostępu do stacjonarnej infrastruktury — uważa Paweł Szpigiel z mBanku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zatoński Marcel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu