Plus, minus (listopad 2016)

27-10-2016, 22:00

Jacek Zalewski typuje sukcesy i porażki miesiąca

W górę: Henryka Bochniarz

Prezydent Konfederacji Lewiatan w imieniu pracodawców przejęła na rok — z rąk Piotra Dudy, szefa Solidarności — rotacyjne przewodnictwo Rady Dialogu Społecznego (RDS). Nie ma uprawnień decyzyjnych, ale organizatorsko-inicjatywne — duże. Realizuje program przeorientowania RDS, której działalność pod przewodem związkowym zdominowana była tematami społecznymi. Nie podejmowano dyskusji nad koncepcją polityki gospodarczej, innowacyjności, konkurencyjności. Dlatego najwyższy czas na uwzględnienie problematyki gospodarczej, w tym najważniejszych dla Polski wyzwań rozwojowych. Bez wzrostu oraz inwestycji przedsiębiorcy nie są w stanie tworzyć miejsc pracy ani finansować z podatków rządowego rozdawnictwa pieniędzy na programy socjalne. W agendzie RDS mają znaleźć się ważne dla społeczeństwa tematy: jakość i trwałość stanowionego prawa, reforma edukacji i służby zdrowia, plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jednolity podatek, reforma rynku pracy. Pozostajemy przy nadziei, że przynajmniej część tego planu uda się zrealizować.

Sukces: Jakub Czajkowski

Spółka Astarium z powodzeniem wdraża innowacyjny system Koleo. Ta internetowa kasa, działająca w pięciu językach, sprzedaje bilety na połączenia różnych kolejowych przewoźników. Pasażerowie mają możliwość korzystania z promocji i wybierania najkorzystniejszych opcji. Koleo nie pobiera prowizji, utrzymuje się z upustów cenowych wynegocjowanych z przewoźnikami. Niestety udziału w systemie odmawia najważniejsza spółka PKP Intercity. Realizuje mityczny projekt wspólnego biletu z Przewozami Regionalnymi. Podczas wydzielania z grupy PKP przewozowych spółek nikt nie pomyślał o ich obligatoryjnym wejściu do jednolitego systemu biletowego. Odkręcanie grzechu pierworodnego trwa już dwie dekady. Powrót możliwości kupowania w dowolnej kasie jednego biletu na całą podróż obiecuje każdy wiceminister nadzorujący kolej, ale szybko rozkłada ręce. Prężny start-up prezesa Jakuba Czajkowskiego obala mit niemożności i kruszy urzędniczy beton.

Porażka: José Manuel Barroso

60-letni obecnie były przewodniczący Komisji Europejskiej z lat 2004-14 powrócił do pracy naukowej. W lipcu br. postanowił jednak sprawdzić się w biznesie, zostając doradcą w londyńskim oddziale Goldmana Sachsa, gdzie zajmuje się strategią amerykańskiego banku wobec wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Po zakończeniu podwójnej kadencji w KE odczekał wymagane przez prawo 1,5 roku, ale wyszły na jaw ciemne sprawki. Otóż, jeszcze będąc szefem unijnego gabinetu, systematycznie kontaktował się z obecnym pracodawcą. Polityk wcale temu nie zaprzecza, stwierdzając, że były to relacje służbowe i miały na celu walkę z kryzysem. Pomija jednak niewygodny fakt, że części dyskretnych spotkań w ogóle nie odnotowywano w sekretariacie przewodniczącego KE. Wywołało to burzę w Parlamencie Europejskim, po której Jean-Claude Juncker, obecny przewodniczący KE, skierował sprawę zatrudnienia poprzednika przez bank Goldman Sachs do specjalnej komisji etyki.

Porażka: Jerzy Mazgaj

Nieubłagane realia rynkowe zaciskają pętlę na szyi giełdowej spółki Alma Market. Zarząd zmuszony został do złożenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Prezes Jerzy Mazgaj nadal ma nadzieję na rozpatrzenie wcześniejszego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Sąd jednak bada, czy nie pokrzywdziłoby to wierzycieli, a poza tym wymaga udowodnienia, że spółka będzie w stanie regulować zobowiązania po rozpoczęciu uzdrawiania. A właśnie z tym firma ma wielki problem po wypowiedzeniu jej przez PKO Bank Polski trzech kredytów zabezpieczonych wekslami in blanco i hipotekami na nieruchomościach. Sieć delikatesów Alma kurczy się w oczach, regały przeznaczone na towary luksusowe świecą coraz większymi pustkami. Ratunkowym wyjściem byłaby sprzedaż któregoś z biznesów grupy lub znalezienie inwestora. Jeśli się nie znajdzie — klienci Almy po prostu przeniosą się do innych sklepów. Znacznie trudniejsza będzie natomiast sytuacja oczekujących na pieniądze dostawców. 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Plus, minus (listopad 2016)