Płynne i niepłynne

ONO
opublikowano: 12-02-2007, 00:00

O faktycznej liczbie zagranicznych akcji w obrocie na GPW świadczy m.in. ich wartość w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Obecnie najsilniej są w nim reprezentowane: MOL (2,1 mld zł), Cinema City (1,4 mld zł), Amrest (1,3 mld zł) i CEZ (0,7 mld zł). Najsłabiej — Borsodchem (4 mln zł), bmp (30 mln zł) i Sky Europe (52 mln zł). Drugą wskazówką są obroty. W tym roku najwyższą średnią sesyjną (18 mln zł) cieszy się Warimpex, ale to głównie efekt popularności na pierwszych sesjach po debiucie.

BA CA

Pierwsza zagraniczna spółka na GPW utraciła niedawno pozycję największej na rzecz CEZ. Wkrótce zniknie też zapewne z samej giełdy, bo nowi włoscy właściciele raczej nie znajdą sensu w jednoczesnym notowaniu Austriaków i Pekao na tym samym parkiecie.

MOL

Węgierska spółka cieszy się dużym uznaniem zarządzających polskimi OFE. Wchodzi też w skład indeksu WIG20. Na lepsze czasy jej właściciele będą jednak musieli poczekać do czasu wzrostu cen ropy naftowej, z którą wycena MOL jest wyraźnie skorelowana.

SKYEUROPE

Zapomniane przez inwestorów linie lotnicze ostatnio znowu stały się modne. Słowacy już w tym roku podrożeli o 120 proc. To głównie zasługa pozyskania inwestora finansowego i dokapitalizowania. Na pierwsze zyski jednak jeszcze będziemy musieli poczekać.

ASTARTA

Jedyna spółka ze Wschodu na GPW prawdopodobnie przetrze szlaki kolejnym. Inwestorzy, którzy zaufali ukraińskim akcjom, na razie nie mogą być zadowoleni. Kurs spółki cukrowniczej jest najniżej w historii i o 20 proc. niżej niż w IPO.

CEZ

Czeski gigant energetyczny to największa spółka w regionie pod względem wartości rynkowej (przekracza 77 mld zł). Na GPW notowane jest tylko około 1 proc. jego kapitału, ale i tak rodzime OFE zainwestowały w niego ponad 200 mln zł.

CINEMA CITY

Zarejestrowana w Holandii spółka trafiła na GPW za drugim podejściem. Jej właściciele mogą być jednak zadowoleni. Polacy coraz chętniej chodzą do kina, dzięki czemu kurs operatora jest o połowę wyższy niż w emisji publicznej.

CEDC

Amerykański producent i dystrybutor alkoholu przekonał się już o sile polskiego rynku. Nie chodzi bynajmniej o kurs CEDC, który jest stabilny, ale o problemy związane z próbą przejęcia pełnej kontroli nad Polmosem Białystok, głównym aktywem grupy.

ASSECO SLOVAKIA

Asseco Slovakia — informatycy ze Słowacji należą do najlepszych spółek informatycznych na GPW w ostatnich miesiącach. Ich sukces sprawił, że jeszcze w tym roku w Warszawie ma się pojawić PVT, spółka kontrolowana przez Asseco Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane