PMUE walczy o przetrwanie

Trepińska Maria
opublikowano: 11-03-1999, 00:00

PMUE walczy o przetrwanie

Katowickie Przedsiębiorstwo Montażu Urządzeń Elektrycznych sprzedało za 20 mln zł plac położony w jednym z atrakcyjniejszych miejsc Katowic. Nabywcą jest IKEA. Transakcja uratowała spółkę II NFI od upadku.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni poznamy inwestora katowickiej spółki. Przejęciem pakietu kontrolnego zainteresowani są także pracownicy.

Do II NFI wpłynęły także inne oferty. Marian Krzemiński, dyrektor inwestycyjny II NFI, ujawnił, że wśród oferentów jest m.in. spółka Elkop. Nieoficjalnie wiadomo, że przejęciem przedsiębiorstwa zainteresowana jest również firma z Gdańska.

Podczas NWZA, które odbyło się w lutym, okazało się, że około 6 proc. akcji PMUE ma osoba fizyczna — dr Jerzy Wołkowski z Łodzi, reprezentujący łódzką firmę Infolex. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Wołkowski był zainteresowany również nabyciem akcji od pracowników. W trakcie WZA akcjonariusz ten zawetował (bezskutecznie) uchwałę w sprawie sprzedaży nieruchomości IKEA. Katowicka spółka wabi też inwestorów siedzibą w centrum miasta.

— Zainteresowanie wejściem do PMUE potwierdziło trzech inwestorów, ale nie ma wśród nich pana Wołkowskiego — wyjaśnia dyrektor Krzemiński.

Przedsiębiorstwo Montażu Urządzeń Elektrycznych istnieje od 1945 r. Firma prowadziła roboty na terenie wszystkich kopalń węgla kamiennego i brunatnego, budowała zakłady wydobywcze, oferowała usługi w zakresie projektowania, dostaw, uruchamiania, remontu oraz modernizacji wszelkich typów urządzeń elektrycznych.

Ponad 90 proc. przychodów spółki pochodzi z górnictwa. Od kilku lat firma ma straty. Zatrudnienie spadło z 3 tys. do 280 osób.

— Chcemy przede wszystkim zróżnicować działalność, zrównoważyć przychody z górnictwa wpływami z działalności budowlanej — deklaruje Paweł Śliwski, prezes PMUE (wcześniej w radzie nadzorczej II NFI). Powołany ponad miesiąc temu nowy zarząd PMUE marzy o pozyskaniu „poważnego, a nie spekulacyjnego inwestora”.

Maria Trepińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Trepińska Maria

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PMUE walczy o przetrwanie