Po godzinach

Wojciech Kowalczuk, Paweł Janas
09-07-2001, 00:00

Aldona Kamela- -Sowińska

Pani minister skarbu państwa utrzymała swoje stanowisko, mimo licznych zarzutów stawianych jej przez posłów z opozycyjnych klubów parlamentarnych. W piątkowym głosowaniu nad wotum nieufności dla Aldony Kameli-Sowińskiej nie udało im się uzyskać niezbędnej do jej odwołania większości głosów.

Zwycięstwo pani minister w równym stopniu jak ją samą, ucieszyło zapewne premiera Jerzego Buzka, którego gabinet znów chwieje się w posadach, i dla którego kontynuacja przyjętej przez nią polityki prywatyzacyjnej jest jedyną szansą na załatanie horrendalnej dziury w budżecie. Tegoroczne wpływy z prywatyzacji mają zgodnie z założeniami przynieść 18 mld zł, zaś zmiana na stanowisku szefa resortu mogłaby wyhamować ten bardzo „rozruszany” przez Aldonę Kamelę-Sowińską proces.

Sam fakt złożenia wobec niej wotum nieufności również nie powinien martwić pani minister. Wszak najmniej zastrzeżeń budzą zawsze ci ministrowie, którzy najmniej robią.

Andrzej Modrzejewski

Ostatnia rekomendacja KERM dla Rady Ministrów w sprawie zmiany programu restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego umożliwia zakup 18-proc. pakietu akcji PKN Orlen przez inwestora strategicznego. Dla Andrzeja Modrzejewskiego, prezesa PKN Orlen, oznacza to milowy krok na drodze do dawno oczekiwanej regionalnej konsolidacji z austriackim koncernem OMV i węgierskim MOL. Konsolidacji, która w obliczu spodziewanego za kilka lat rozszerzenia Unii Europejskiej dawałaby szansę na skuteczne odparcie spodziewanego ataku ze strony wielkich międzynarodowych koncernów naftowych. Zdaniem analityków, trzy połączone firmy operowałyby od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk. Przyszłość pokaże, czy nie są to jedynie sny o potędze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk, Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po godzinach